Obwód głowy dziecka a wiek ciążowy

Witam! Jestem w 30 tygodniu ciąży. Dnia 17.01.13 miałam wykonywane USG płodu. Oto wymiary: BPD 7,16 mm, HC 25,47 mm, AC 23,90 m, FL 5,69 mm, EFL 1274 g. W opisie wyniku USG wszystkie parametry wg mojego lekarza są zachowane, ale martwi mnie mały obwód główki u dziecka. Czy są jakieś normy wymiarów przy których powinnam się martwić? Czy małogłowie diagnozuje się przy tak małych odchyleniach od normy? Gdy chodzi o badanie USG w 20 tygodniu ciąży podaję również wyniki: BPD: 45,9 mm, HC 168,6 MM, AC 13,21 mm, FL 30,8 mm, EFL 377 g. Bardzo proszę o analizę wyników z 30 tygodnia ciąży i informacje na temat małego obwodu główki. Dziękuję i pozdrawiam, Ania (ostatnia miesiączka 28.06.12)

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Ginekolog Pani ma rację, wszystkie parametry mieszczą się raczej w granicach normy lub wykazują jedynie niewielkie odchylenia i nie są niepokojące. Tak jest w przypadku obwodu głowy, jest on nieco poniżej normy dla wieku ciążowego, ale proszę zwrócić uwagę, że dziecko ma również obwód brzuszka w dolnej granicy normy, podobnie szacunkowa masa ciała raczej mieści się w tych dolnych zakresach. Tak więc dziecko jest mniejsze, ale stosunkowo proporcjonalne, a to dobrze świadczy. Dlatego nie ma Pani póki co powodu do niepokoju jeśli chodzi o małogłowie. Pozdrawiam!