Ocena biegłego choroby psychicznej u żony

Dzień dobry, czy psychiatra może dowieść, że osoba była chora/miała zaburzenia, przed zawarciem związku malżeńskiego? Związek trwa 10 lat, właściwie separacja. Wydawało się, że żona poprawi się, ale to jej choroba uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Jej siostra bliźniaczka również cierpi na podobną chorobę, izoluje się od ludzi itd. Moja żona dodatkowo ma napady agresji. Czy można dojść, że kobieta jest chora od zawsze- w przeciwnym wypadku będę zmuszony wypłacać jej rentę.

Biegły lekarz powinien ocenić sytuację wielowarstwowo - nie tylko na podstawie badań testowych, czy rozmowy z samą chorą, ale także powinien przeprowadzić pogłębiony wywiad z jej otoczeniem. Na tej podstawie można by stwierdzić jak długo choroba postępuje. Pozdrawiam.