Ocena dziennego jadłospisu 12-latki

Czy mój jadłospis jest dobry?Przykładowy dzień: -śniadanie:mała miseczka ciepłego mleka z 2 łyżkami musli+4 suszone morele -zimna woda niegazowana z miętą i cytryną -2śniadanie:sałatka z tuńczyka i warzyw herbata zielona bez cukru -obiad:naleśnik z dżemem-własnej roboty -20-60min ćwiczeń -podwieczorek:sałatka wieloowocowa+woda mineralna -kolacja:1-2 parówki sojowe z kromką ciemnego chleba z masłem+ kechup/musztarda lub jogurt naturalny z owocami Mam 12 lat i ważę 54kg/159cm.Co jeść aby schudnąć?
12 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przedstawiony jadłospis jest niedoborowy zarówno w energię jak i w składniki odżywcze.
Przede wszystkim brakuje w nim pełnowartościowego białka pochodzącego z chudego mięsa i jaj. Niewielka ilość tuńczyka w sałatce to za mało.
Zalecałabym bardziej obfite śniadanie- np. do podanego przykładu dodać kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa z twarogiem.
Obiad również powinien być bardziej złożony - np. gotowana pierś z kurczaka z warzywami i ryżem - naleśniki proszę traktować jako podwieczorek.
Zbyt mała podaż energii nie tylko ogranicza rozwój dojrzewającego organizmu, ale również prowadzi do efektu jojo przy powrocie do tradycyjnego sposobu żywienia.

Witaj,
Analizując Twój jadłospis stwierdzam iż zawiera troszkę mało kalorii, pełnowartościowego białka oraz warzyw - nie ma prawie w ogóle! Nieprawidłowo zbilansowany jest obiad - dużo węglowodanów, mało białka pełnowartościowego. Kaloryczność diety powinna wypościć około 1500 kcal. Zbyt mała jego ilość utrudni odchudzanie, lub wstąpi efekt jojo.
Zwiększ na śniadanie ilość płatków do 5 łyżek, a mleka 2% do 250 ml. Na obiad zjedz rybę - dorsza (150g) lub mięso (jesteś wegetarianką?), kaszę jaglaną (około 5 łyżek), oraz surówkę. Naleśnik możesz zjeść na podwieczorek. Pozdrawiam, Aneta Kościołek