Ocena łuku aorty u płodu

Dzień dobry! Byłam na połówkowym USG w 20 tygodniu ciąży, podczas którego nie oceniono mojemu dziecku łuku aorty. Napisano, że to z powodu niekorzystnego ułożenia płodu. Pozostałe struktury serca są prawidłowe. Kontrola za miesiąc. Bardzo się martwię, proszę o odpowiedź, jakie anomalie łuku aorty mogą być brane pod uwagę w tym przypadku.

Witam!

Myślę, że jeżeli ma Pani wątpliwości i obawy warto odbyć rozmowę z lekarzem ginekologiem, który wykonywał USG - zadać nurtujące pytania i określić, czy jest powód do niepokoju. Jeżeli lekarz nie uznał, że USG powinno być powtórzone w trybie pilnym nie powinno być większych powodów do niepokoju.

Najczęstszą wadą wrodzoną łuku aorty jest koarktacja aorty, stanowi około 5-10% wszystkich wrodzonych wad serca. Polega ona na zwężeniu aorty, które może występować w różnych jej odcinkach. Objawy mogą pojawić się w późniejszym wieku, a rozpoznanie w ciągu pierwszych dni życia jest trudne.

Przerwanie łuku aorty to brak ciągłości w odcinku łuku aorty, jest to wada, która wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej po urodzeniu.

Podwójny łuk aorty to rozdwojenie łuku na pewnym odcinku. Może prowadzić do ucisku na otaczające struktury, ale może też być bezobjawowy.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że USG płodu nie ma na celu postawienia konkretnej diagnozy, a wykrycie nieprawidłowości.
W pierwszej kolejności proponuję Pani kontakt ze swoim ginekologiem, który powinien rozwiać Pani obawy.

Pozdrawiam serdecznie!