Ocena poziomu potasu na podstawie samopoczucia

jak mozna ocenic(patrzac na samopoczucie) zly poziom potasu?

Witam!
Trudno jest oceniać poziom różnych substancji w organizmie na podstawie samopoczucia. Objawy zbyt niskiego lub wysokiego poziomu potasu nie są charakterystyczne, mogą występować z wielu innych przyczyn. Często powolne obniżanie się lub narastanie poziomu potasu nie daje żadnych objawów. W uproszczeniu:

Niski poziom potasu (spowodowany np. biegunką, wymiotami, stosowaniem leków moczopędnych lub przeczyszczających) może powodować:
- bolesne skurcze łydek
- zaparcia
- osłabienie mięśni
- drażliwość
- zaburzenia rytmu serca (kołatanie serca)

Wysoki poziom potasu (spowodowany np. przyjmowaniem niektórych leków na nadciśnienie, u osób z niewydolnością nerek, odwodnionych) może powodować:
- osłabienie mięśni
- zaburzenia rytmu serca
- mrowienia

Jak widać, objawy te są bardzo podobne, dlatego w przypadku uzasadnionego podejrzenia zaburzeń poziomu potasu lekarz zleca badanie jego poziomu (z krwi żylnej).