Ocena składu ciała i poradnictwo dotyczące odchudzania

Witam jestem na redukcji. Swoja przygodę z odchudzaniem zaczęłam od maja do tej pory. Od maja do września straciłam 3kg na diecie 15ookcal. Od września do stycznia waga stoi w miejscu. Robiłam analizę składu ciała na analizatorze Tanita gdzie tkanka tłuszczowa 28%wiek metaboliczny 26lat PPm 1430kcal, CPM 2000kcal. Co dalej robić aby waga ruszyła?jak określić stopień aktywności fizycznej?Pracuję na gospodarstwie rolnym.Kobieta 30lat, 169cm, 64kg. Cel redukcja 4kg.

mgr Anna Kołdon Dietetyka, Zabrze

Witam serdecznie,

Na początku musiałabym poznać dokładne Pani parametry i kompletne wyniki dotyczące analizy składu oraz przeanalizować dzienniczek żywieniowy czy nie popełnia Pani jakiś błędów w komponowaniu jadłospisu.

Utrata 1 kg tkanki tłuszczowej jest równoznaczna ze ,,spaleniem" poprzez aktywność fizyczną, bądź nie dostarczeniem poprzez zastosowaną dietę 7000 tysięcy kalorii. Aby osiągnąć utratę masy ciała rzędu 0,5 kg tygodniowo, trzeba stworzyć deficyt 500 kalorii dziennie (czyli spożywać o 500 kcal mniej niż wynika to z całkowitego zapotrzebowania organizmu lub ,,spalić" poprzez aktywność fizyczną taką ilość kalorii).

W celu oszacowania wydatków energetycznych związanych z wszystkimi czynnościami jakie podejmujemy w ciągu dnia, używa się zazwyczaj uproszczonego wskaźnika zwanego współczynnikiem aktywności (PAL). Wyróżniamy następujące wskaźniki aktywności :

1,2 - 1,3 dla pacjenta chorego leżącego w łóżku
1,4 dla niskiej aktywności fizycznej
1,6 dla umiarkowanej aktywności fizycznej
1,75 aktywny tryb życia
2 bardzo aktywny tryb życia
2,2-2,4 wyczynowe uprawianie sportu.

Całkowita przemiana materii to suma wszystkich wydatków energetycznych człowieka, które ponosi podczas codziennej aktywności fizycznej.

CPM= PPM x współczynnik aktywności fizycznej PAL.

Najlepszym wyjściem dla Pani byłoby zwiększenie aktywności fizycznej oraz dokładne przeanalizowanie swojego jadłospisu lub konsultacja ze specjalistą.

W razie pytań proszę o kontakt.

Pozdrawiam,

Dietetyk kliniczny
Anna Kołdon