Ocenianie a obgadywanie

Dzień dobry! Co to znaczy obgadywać kogoś? Czy to znaczy, że nie możemy rozmwiać na czyjś temat, oceniać nikogo, dzielić się tą oceną? Czy też nie możemy kogoś osądzać? Ale gdzie jest granica między osądzaniem, ocenianiem, a obgadywaniem? Czy jak powiem koledze, ze Adam jest dziwnym człowiekiem w moim mniemaniu to go obgaduje? I czy jesli Adam chce żeby mu mówić wszystko - prosto w twarz, to powinienem mu to powiedzieć?Przeciez nie wszytko chce się komuś mówić. Pozdrawiam i miłego dnia! :)

Witam,
oczywiście,że nie zawsze jesteśmy gotowi wyrazić wprost własne odczucia wobec ich adresata,ale niestety,nie każdy "pośredni rozmówca"jest gotów przyjąc na siebie tak konkretne definicje/ocenę trzeciej osoby/.Najlepiej więc sprecyzować,że zamierza Pan zasięgnąc opinii w sprawie "X",żeby nie pozostać w swoim złym przekonaniu na jego temat.W ten sposób nie obciąża się nikogo własnym negatywnym osądem ,lecz daje się sygnał,że pytana osoba jest dla nas ważna jako opiniotwórca,że liczymy się z jej zdaniem.W takim kontekście nie ma nikt potrzeby negować naszych zwierzeń,prawda?
Proszę spróbować.