Zapytaj lekarza

1 , 0 2 7 , 7 7 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ochrona podczas 7-dniowej przerwy

Witam, mam pytanie dotyczące ochrony antykoncepcyjnej podczas 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek. Mam 24 lata, od 2 miesięcy przyjmuję tabletki (zawierające 2 hormony). Przy ostatnim opakowaniu, gdy zostały mi dwie tabletki do końca (zeszła sobota 14.11.2009), wystąpiło krwawienie. Przyjęłam pozostałe tabletki. Od poniedziałku (16.11.2009) zaczęłam przerwę. Od przyszlego poniedzialku (23.11.2009) zamierzam zacząć kolejne opakowanie 21 tabletek. Tabletki przyjmuję w zasadzie regularnie (z wahaniem do kilku godzin), wg ulotki jestem chroniona podczas przerwy, ale ponieważ krwawienie wystąpiło przed przyjeciem wszystkich 21 tabletek, nie w czasie przerwy, zaniepokoiłam się, czy na pewno wszystko jest w porządku (dotychczas miesiączki występowały w miarę regularnie). Czy zatem mogę mieć pewność, że jestem teraz podczas przerwy 7-dniowej również chroniona? Czy może nie powinnam była w takim przypadku robić przerwy, tylko zacząć od razu kolejne opakowanie? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Jak stosować prezerwatywy?

Redakcja abcZdrowie
79 poziom zaufania

Witam.

Krwawienie przez zakończeniem opakowania może pojawić się na początku stosowania antykoncepcji hormonalnej i (o ile nie występują czynniki opisane poniżej) powinno zniknąć po 2-3 opakowaniach (stosowanych z zachowaniem 7-dniowych przerw). Takie krwawienia nie są związane z obniżeniem skuteczności antykoncepcyjnej preparatu. Jeśli będą się pojawiać nadal, pomimo stosowania antykoncepcji przez dłuższy okres czasu (powyżej 3 miesięcy), może Pani wymagać zmiany preparatu na zawierający większą dawkę estrogenu.

Inne powody występowania krwawień przed rozpoczęciem przerwy to:
- choroba szyjki macicy lub endometrium (np. zapalenie chlamydiowe, zmiany przed i nowotworowe szyjki),
- zaburzenia związane z niedawną ciążą (np. niedawno przebyte poronienie lub nowotwór trofoblastu),
- pominięcie tabletki (zwłaszcza z końca opakowania),
- biegunka i wymioty (lub sama biegunka jeśli jest bardzo nasilona),
- zaburzenia wchłaniania (np. po rozległej resekcji jelita).

Jeśli żaden z tych czynników u Pani nie wystąpił, zalecam cierpliwe stosowanie metody przez 2- 3 cykle i jeśli krwawienia nadal będą się pojawiać, wizytę u ginekologa, który powinien dobrać inny preparat.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy