Oczyszczanie kieszonki dziąsłowej

Witam, Podczas ostatniego oczyszczania kieszonki dziaslowej stomatolog powiedziała, że mogę sobie ja oczyścić w domu przy pomocy igły. Wczoraj postanowiłam tak zrobić bo znowu zaczęła mnie boleć. Trochę bezmyślnie wykorzystałam Igor do szycia. Wcześniej polalam ja spirytusem. Czy klikać się w dziąslo mogłam się czymś zarazić. Potem przetarlam całość patyczkiem kosmetycznym polanym spirytusem oraz umylam żeby i przeplukalam to miejsce eludrilem.

Dzień dobry. Starała się Pani zachować daleko posuniętą czystość, myślę więc, że nie ma dużych obaw infekcji. Mimo to, na przyszłość wskazane byłyby inne metody czyszczenia kieszonki zębowej. Igła może wyrządzić szkody przy szkliwie czy zranić niepotrzebnie dziąsło. Do czyszczenia kieszeni zębowych w warunkach domowych dobra jest miękka nitka dentystyczna, szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych albo specjalne wykałaczki, o trójkatnym przekroju. Jeżeli kieszonka jest głęboka, można kupić w aptece niewielkie jednorazowe strzykawki z tępo zakończonymi igłami i po ostrożnym wsunięciu do kieszonki wypłukać z kieszeni osady. Do płukania najlepiej wziąć eludril. Poza tym tego typu kieszeń trzeba konsekwentnie wyleczyć u stomatologa. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz.

Witam serdecznie,
Możliwe, że chodziło o płukanie kieszonki przy użyciu tępo zakończonej igły. Biorąc pod uwagę zastosowane środki ostrożności, ryzyko zakażenia jest niewielkie.
Jeśli chodzi o samo oczyszczanie, należy przede wszystkim zdiagnozować dlaczego konieczne są tak nietypowe metody oczyszczania. Jeśli chodzi o przestrzenie międzyzębowe, to tutaj wystarczy nić dentystyczna lub szczoteczki międzyzębowe.