Oczyszczanie nosa z kataru

Mam pytanie odnoscie oczyszczanie nosa z kataru . Jak powinno sie poprawnie oczyszczac nos z kataru aby nie doprowadzic do zapalenia ucha srodkowego i niedroznosci trabki ? Jak powinno sie oczyszczac nos gdy juz doszlo do niedroznosci trabki sluchowej? . Jest wiele teorii i tak naprawde juz nie wiam czy powinnam wydmuchiwac nos kazda dziurka osobno czy powinno sie wciagac wydzieline i wypluwac . Z gory dziekuje za odpowiedz

Dzień dobry,
czyszcząc nos należy uważać, żeby nie zainfekować sobie głębszych struktur czyli zatok przynosowych i ucha środkowego. Nie wolno wciągać wydzieliny. Nie wolno również dmuchać z wielką siłą, właśnie dlatego, żeby nie wcisnąć śluzu do zatok. Należy zatkać jedną dziurkę i oczyścić tę otwartą. Potem powtórzyć to z drugą dziurką. Najlepiej używać do tego papierowych chusteczek, które się od razu wyrzuca.