Od 10 lat leczę się na nerwicę lękową

witam, od 10 lat leczę sie na nerwicę lękową. zażywam cloranxen 10 i asertin 100. 2 lata temu czując sie na tyle dobrze postanowiłem zmniejszyć dawki obu leków o połowę. udało sie, czułem sie dobrze. po jakimś niecałym roku dopadła mnie ciężka grypa, antybiotyki przez miesiąc etc - po tej chorobie część objawów wróciła, potem sie pogłębiła. wróciłem do dawki 10 mg cloranxen i 100 mg Asertin. zmieniłem również lekara i zaczałem kolejną psychoterapie. Pani doktor twierdząc, że cloranxen uzależnia, kazała mi zmniejszyć dawkę o połowę. po 3 dniach zmniejszenia dawki pojawił sie pierwszy atak paniki :-(. następnie było lepiej 3 dni, teraz od kilku dni jestem ciągle napięty, żołądek spięty, dziwnie sie czuję, lęk jest znacznie większy, brak komfortu psychicznego, czuję albo zimno albo drżenie mięśniowe wewnątrz. Jedyne co jest lepsze to większa świadomość, realność. Dzis 9 dzień zmniejszania dawki, czy te objawy miną? czy dalej mam trzymac sie dawki 5 mg? Pani doktor powiedziała, że jeśli gorzej sie czuję to mam wrócic do poprzedniej dawki i sam już nie wiem co robić. prosze o poradę

Witam Pana,
Objawy, które Pan opisuje są typowymi objawami
towarzyszącymi zaburzeniom lękowym, nerwicowym.
Napisał Pan: „...od 10 lat leczę się na nerwicę lękową...”
Niepokojący jest fakt, że zaburzenia lękowe leczy Pan od 10 lat.
Jeżeli wieloletnie leczenie psychiatryczne nie przynosi
pożądanych efektów, należy pomyśleć o zmianie metody leczenia.
Zapewne wie Pan o tym, że w przypadku zaburzeń
lękowych farmakologia jest leczeniem objawowym.
Środki farmakologiczne nie leczą zaburzeń nerwicowych
i nie rozwiązują problemu, jedynie tłumią objawy.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie, czasem antydepresanty
o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk sprawiają,
że lęki i inne dolegliwości stają się łatwiejsze
do zniesienia, ale nie leczą choroby.
Jest to jednak leczenie objawowe.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia
nerwicowe, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do wprowadzenia odpowiednio dopasowanej
psychoterapii w proces leczenia.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń nerwicowych
oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu odzyska Pan
spokój i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl