Od 16 lat mam problemy z zasypianiem: gdzie szukać przyczyn?

Witam, mam 33 lata. Od ponad 16 lat mam problemy z zasypianiem. Leczę się u lekarza psychiatry, bo już nie dawałam rady i teraz zaczęłam psychoterapię psychodynamiczną. Miałam wiele diagnoz, od nerwicy depresyjnej, po depresję. Teraz jest w zasadzie dobrze, jeżeli chodzi o moje samopoczucie i życie, jednak w dalszym ciągu nie mogę spać. Jeżeli nie wezmę leku uspokajającego, to nie zasnę. Czy możliwe jest, abym miała jakieś fizjologiczne upośledzenie i nie mogła spać? Nie wiem, może uszkodzenie w mózgu? Jestem już zmęczona tym wszystkim, nie funkcjonuję bez tabletek, a nie mam przecież 90 lat. Co może być przyczyną mojej bezsenności?

Lek. Marta Hat

Witamy serdecznie!

Najczęstszą przyczyną bezsenności są choroby o podłożu psychogennym takie jak nerwica, depresja czy zespoły maniakalne. Stany takie wymagają skojarzonego leczenia farmakologicznego oraz terapii psychologicznej. Z Pani opisu wynika, że zaburzenia psychiczne mogą powodować problemy ze snem. Można wywnioskować również, że zlecona terapia przynosi pożądany efekt w postaci zaśnięcia. Oczywiście nie można wykluczyć innych czynników, które mogą powodować bezsenność, takich jak środowiskowe, somatyczne czy farmakologiczne. Jeśli ma Pani wątpliwości co do skuteczności obecnego leczenia, warto zasięgnąć opinii innego specjalisty.