Od czego jest „efekt halo” - wieczorem?

Witam! Od 6 lat nosiłem okulary, mam w obydwóch oczach wadę – astygmatyzm. Ostatnio postanowiłem wypróbować soczewki kontaktowe. I tak się stało, pojechałem do okulisty, miałem badanie wzroku, okulista dał mi soczewki próbne – miesięczne (noszę je już 6 dzień). Jest to naprawdę świetna sprawa, w dzień widzę w nich idealnie, ale w nocy zaczyna się mój problem. Gdy wieczorem spojrzę się na lampę itp. (mocno oświetlony punkt), to wokół niego pojawia się łuna (nie jest to idealny okrąg). Natychmiast pojechałem do okulisty, zrobił mi ponownie badanie wzroku, dał trochę mocniejsze szkła i za kilka dni mam się stawić na odbiór nowych soczewek. Na temat mojego problemu nie dostałem satysfakcjonującej odpowiedzi. Powiedział, że jeżeli „efekt halo” (tak to nazwał) będzie widoczny w nowych soczewkach, to będę mieć badanie dna oka. Chciałbym się dowiedzieć - czy ten efekt nie jest objawem jakiejś poważniejszej choroby i czy jest szansa, że to wina soczewek? Chciałem jeszcze dodać, że nigdy nie miałem takiego problemu, nosząc okulary, choć muszę przyznać, że w nich widzę troszkę gorzej niż w soczewkach. Jeżeli chodzi o moje zdrowie, to nie choruję na żadne przewlekłe choroby, nie mam także problemu z ciśnieniem.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisywany przez Pana efekt jest najprawdopodobniej spowodowany soczewkami. Przyczyną może być nieprawidłowa ruchomość soczewek, rodzaj materiału, z którego są one wykonane, nie zapewniający dostatecznego utlenienia rogówki, wydłużony czas noszenia albo wysychanie oka, jeżeli na przykład spędza Pan dużo czasu przy komputerze albo przebywa w klimatyzowanym pomieszczeniu.
W każdym z tych przypadków zalecana jest ponowna kontrola u lekarza okulisty i znalezienie przyczyny problemu.
Pozdrawiam