Od czego określa się wiek ciąży?

Witam. Ost miesiączke mialam 13 października. Cykle mam 29 dniowe. Test beta hcg z krwi robiony 28 dnia cyklu wyszedł 45 IU/ml a dwa dni później 83. Wynik okresla ze jest to 3-4 tydzień ciąży. I tu moje pytanie czy ten wynik określa 3 tydzień od zapłodnienia? Czy od terminu miesiączki? Bo wiem że ciąże od terminu miesiączki.Wg obliczeń miesiączki powinnam być 5 tyg ciąży a wg hcg 3-4

Lek. Tomasz Budlewski

Ogólnie termin porodu wylicza się na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Na pierwszym badaniu USG także można określić ten termin. Oczywiście jest niewielkie przesunięcie między tygodniem z miesiączki a faktycznym zapłodnieniem. Proszę udać się do ginekologa celem potwierdzenia/wykluczenia ciąży.