Od czego są te objawy?

Mam zawroty głowy, osłabienia oraz zamglony wzrok. TK wyszedł dobrze, nic nie stwierdzono. Natomiast RTG kręgosłupa szyjnego w opisie wyszło tak: Wyprostowanie lordozy szyjnej. Nieco zwężona przestrzeń międzykręgowa C5-C6. W dolnym odcinku kręgosłupa szyjnego widoczne zaostrzenia i wyciągnięcia przednich i tylno-bocznych krawędzi trzonów. Wnioski RTG: SPONDYLOSIS CERVICALIS INCIPIENS.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opis badania rentgenowskiego kręgosłupa szyjnego wskazuje na wczesne stadium zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa. Wskazują na to zaostrzenia krawędzi kręgów, a także zwężenie przestrzeni międzykręgowej, które wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego (potocznie nazywanego dyskiem).

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa mogą być jedną z przyczyn zawrotów i bólów głowy z zaburzeniami widzenia. Jest to spowodowane początkowo podrażnieniem, następnie uciskiem na tętnice kręgowe, przebiegające przez tworzące się "wyrośla kostne" chorych kręgów. Tętnice te razem z tętnicami szyjnymi zaopatrują w krew mózg. Stąd zaburzony przepływ przez te naczynia może skutkować pewnymi objawami ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

Dlasze postępowanie będzie zależeć od pełnego obrazu choroby, który zna lekarz prowadzący. Możliwe, że będzie potrzebna konsultacja ortopedy bądź neurochirurga.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.