Od czego zależy rozwój zarodka we wczesnej ciąży?

Witam ponownie. Moje pytanie to znów ciąża. Jestem w 7 tyg ciązy od ostatniej miesiączki, ale 5 tydzień i 1dzień od zapłodnienia. Wyniki badań z usg z dn. 31.10.13r : pęcherzyk ciążowy GS 18mm oraz echo pęcherzyka żółciowego 2,5mm, moje pytanie to czy jeżeli nie będzie widać zarodka w tym tygodniu, to znaczy, ze już się nie pojawi oraz co oznacza to GS? U ilu % kobiet zdarza się, ze nic się nie rozwija i od czego zależy rozwój zarodka w tak wczesnej ciąży? Czy wszytko jest w porządku? :(

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, GS to rozmiar pęcherzyka ciążowego, 18mm to wielkość charakterystyczna dla 6.2 tyg. ciąży, licząc od daty ostatniej miesiączki (wyliczenie ma jednak charakter statystyczny, cechuje się dokładnością +/- 1 tydz.). Echo zarodka pojawia się przeważnie dopiero po 7 tyg. ciąży, jednak proszę się nie niepokoić, ponieważ obecność zależy też od rodzaju aparatu, miejsca implantacji zarodka.
Nawet u 1/3 kobiet może dojść do poronienia na wczesnym etapie ciąży, jednak w Pani przypadku uwidoczniono już zarodek, stąd szanse na utrzymanie ciąży są dużo wyższe.
Nie ma jednoznacznych zaleceń dot. pomocy w rozwoju zarodka na tak wczesnym etapie. Obowiązuje przede wszystkim ograniczenie używek (alkohol, papierosy, kofeina), unikanie szkodliwych warunków pracy (m.in. toksyny, zakażenia, promieniowanie).