Od dwóch lat staram się o dzidziusia: dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

Proszę o poradę. Jestem mężatką i od dwóch lat z mężem staramy się o dziecko. Odbywamy stosunki regularnie, bez dużych przerw od ponad dwóch lat. Nigdy nie stosowałam antykoncepcji, byłam w ciąży po raz pierwszy w maju bieżącego roku. Czułam straszny ból w piersiach, miesiączka się spóźniała i postanowiłam zrobić test, który wyszedł pozytywnie. Powtórzyłam go czterokrotnie i za każdym razem wynik był pozytywny.

O tym, że jestem w ciąży zorientowałam się 21 maja. Obecnie przebywam w Wielkiej Brytanii, więc udałam się tam do lekarza i ustalił, w którym tygodniu mogę być w ciąży.

Oto moje cykle miesiączkowe od stycznia tego roku:

styczeń: pierwszy dzień - 16, ostatni dzień - 22;
luty: pierwszy dzień - 24, ostatni dzień - 3 marca
marzec: pierwszy dzień - 25, ostatni dzień - 31;
kwiecień: pierwszy dzień - 16, ostatni dzień - 21.

Gdy poszłam do lekarza, to powiedział, że prawdopodobnie jestem w 3. tygodniu ciąży. Nie zostałam zbadana kompletnie, tylko skierowano mnie do położnej, bo w Anglii ciążę prowadzi położna.

U lekarza rodzinnego byłam 24 maja, a położna skontaktowała się ze mną 5 czerwca i powiedziała, że wizytę będę miała 21 czerwca, bo w Anglii nie robi się pierwszego USG dopochwowo, tylko czeka do 2.-3. miesiąca ciąży i robi USG brzuszne. Bardzo się zdziwiłam, ale pozostało mi czekanie, gdy 9 czerwca, bez jakichkolwiek bólów, dostałam krwawienia, które trwało do 13 czerwca. Nic nie wskazywało, że to poronienie, bo mnie kompletnie nic nie bolało.

Gdy skończyło się krwawienie, zrobiłam test ciążowy i wynik był negatywny. Wówczas byłam pewna, że to było poronienie. Udałam się do lekarza, który powiedział, że byłam w 7. tygodniu ciąży, gdy doszło do poronienia.

Nie wykonano żadnych badań, bym dowiedziała się, jaka mogła być przyczyna. Martwię się strasznie. Czy mam powody do obaw? Obecną miesiączkę miałam od 18 lipca do 28.

Proszę o pomoc w obliczeniu prawdopodobieństwa dni płodnych. Bardzo zależy mi na ciąży i nie pragnę niczego innego w obecnej chwili. Proszę o jakąkolwiek poradę. Co powinnam zrobić? Nie przyjmowałam kwasu foliowego - może to było przyczyną? Obecnie przyjmuję kwas foliowy od 22 lipca po 2 tabletki dziennie, jedna rano, a droga popołudniu. Proszę o radę i dziękuję. Pozdrawiam, Milena

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Jeżeli ostatnia miesiączka była 18 lipca to zakładając, że cykl trwa 28 dni, dni płodne przypadałyby mniej więcej między 27 lipca, a 3 sierpnia.

W takim układzie kolejne krwawienie powinno wystąpić w okolicach 15 sierpnia i wtedy dni płodne byłyby pomiędzy 24, a 31 sierpnia, z dniem owulacji około 28 sierpnia.
Jeżeli cykle są krótsze bądź dłuższe, odpowiednio dodajemy lub odejmujemy od przedziału dni płodnych taką liczbę dni, o ile cykl jest krótszy bądź dłuższy.

Do poronień dochodzi bardzo często.
W przypadku poronienia nie zawsze da się zbadać przyczynę, dlaczego do niego doszło.

Uważam, że warto, aby została Pani przebadana ginekologicznie, gdyż w przypadku poronienia ważne jest, aby określić, czy nie ma żadnych nieprawidłowości w jamie macicy i czy nie ma pozostałości po płodzie.

Do przyczyn poronienia zaliczamy:

-zależne od matki - wady macicy, wady niewydolności ciałka żółtego, choroby zakaźne matki, niewydolność szyjkowo-cieśniowa, czynniki immunologiczne, psychiczne, zaburzenia czynności tarczycy, cukrzycę, używki, choroby układowe, czynniki środowiskowe.

-zależne od płodu - anomalie chromosomowe.

Diagnostykę poronienia przeprowadza się zazwyczaj, gdy wystąpi 2-3 lub więcej razy.

Wtedy zazwyczaj wykonujemy:

- badania genetyczne u obojga rodziców;
- ocenę anatomiczną narządów rodnych;
- badania hormonalne;
- badania w kierunku infekcji, tj. różyczka, toksoplazmoza, cytomegalowirus, listerioza, chlamydia, ureoplazma;
- badania nasienia.

W Pani przypadku, oprócz obowiązkowego USG macicy, warto zrobić badania w kierunku wspomnianych infekcji, jak i w kierunku zespołu antyfosfolipidowego.

Jeżeli chodzi o suplementację kwasu foliowego, to jeżeli w rodzinie nie było wad cewy nerwowej, wtedy należy przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie.

Pozdrawiam!