Od kiedy liczyć 12h przy spóźnionej tabletce?

Witam! Bardzo nurtuje mnie jedno pytanie, co prawda okres powinnam dostać dopiero za 9 dni, ale już się martwię, że mogę być w ciąży. Zazwyczaj biorę tabletki o 18, jednak ze względu na prace często zdarza mi się "poślizg" i zażywam tabletkę 2-3h później. I tak było z 2 ostatnimi tabletkami z blistra (zażyłam je o 20), po której nastała 7dniowa przerwa. Pierwszą tabletkę powinnam zażyć w czwartek, ale zrobiłam to ok. 6 rano w piątek, więc minęło równo 12h od pory o której zazwyczaj biorę tabletki, ale 10h od pory, gdzie zażyłam 2 ostatnie tabletki, 2 dni później był stosunek bez zabezpieczenia. Wiem, że te 12h to krucha granica, dlatego moje pytanie, czy te 12h powinnam liczyć od pory o której przeważnie zażywam tabletki czy od pory o której zażyłam 2 ostatnie tabletki z blistra, czyli o 20? Pozdrawiam serdecznie!

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
Te 12h należy liczyć od stałej pory przyjmowania tabletek a nie od przyjęcia ostatniej tabletki.
Opóźnienie dotyczyło tabletki z pierwszego opakowania. W takim wypadku należy przez kolejne 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę. Skoro Pani tak nie postąpiła a doszło do stosunku bez dodatkowego zabezpieczenia należy się liczyć z ryzykiem ciąży. Po około 2 tygodniach należy wykonać test ciążowy. W przypadku ujemnego wyniku test należy powtórzyć po tygodniu.

Pozdrawiam