Od kogo odziedziczyłem czynnik RH?

Witam interesuje mnie dziedziczenie grupy krwi. Mama ma AB rhd Ojciec A rhd , starsza siostra również A rhd , więc jak to możliwe że ja mam A rhd -? Bardzo mnie to interesuje ,gdyż nie mam pojęcia od kogo odziedziczyłem czynnik rh.

Lek. Katarzyna Szymczak

Jest to możliwe, z opisu wynika że rodzice mają genotyp czynnika rh - Dd (dominujący i recesywny) co daje im 25%szans że dziecko będzie miało czynnik rh dd (recesywny) czyli ujemny jak u Pana.
Pozdrawiam