Pieczenie i dyskomfort w pochwie

Od paru miesięcy borykam się z przykrym uczuciem dyskomfortu w pochwie - uczucie pieczenia i uwierania bez upławów. Lekarz w badaniu ginekologicznym nie stwierdził żadnych nieprawidłowości. Posiew w kierunku bakterii prawidłowy, posiew mykologiczny - ujemny, jednak badanie wskazało obecność leukocytów >30 wpw przy liczbie bakterii lactobacillus >30wpw. Dodam jeszcze, że mam anemię z niedoboru żelaza. Od dłuższego czasu przyjmuję probiotyki ginekologiczne, od ok. trzech tygodni żelazo, kwas foliowy i witaminę B12. Leki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne (gynalgin, metronizadol) nie przyniosły pozytywnego rezultatu. Proszę o wskazanie co do możliwej diagnozy i zasugerowanie ewentualnie wykonanie dalszych badań.

Lek. Marta Hat

Witam! Warto byłoby sprawdzić, czy wszystkie przyczyny infekcyjne zostały wykluczone (m.in. Chlamydia, mykoplasma), ponieważ podwyższony poziom leukocytów świadczyłby o występowaniu infekcji. Poza tym można zwrócić uwagę na współudział czynników mechanicznych: podrażnienie warg sromowych przez bieliznę, częste stosowanie środków chemicznych do mycia, stosowanie chemicznych środków antykoncepcyjnych. Należy starać się unikać bielizny z tworzyw syntetycznych, a także kosmetyków alkalicznych. Można rozważyć przyczynę hormonalną dyskomfortu, choć zwykle ma ona miejsce dopiero w okresie menopauzy. Warto wykonać inne laboratoryjne, wykluczające możliwość występowania większej podatności na infekcję (np. niska leukocytoza, cukrzyca). Pozdrawiam!