Od trzech lat mam powiększone sutki - co z tym zrobić?

Witam! Urodziłem się 18 lipca 1997 roku. Od paru lat mam powiększone sutki. Jeśli dobrze pamiętam, mam to bardzo długo. Ważę 69-71 kg i 170 cm wzrostu. Czytałem trochę o tym i przeczytałem, iż pojawia się to w okresie dojrzewania i ustępuje po 6-12 miesiącach. Ja mam to już ponad 3 lata. Moje sutki są miękkie, nie ma żadnego twardego punktu jak na nie naciskam. Dodam jeszcze, że jak wychodzę z kąpieli to sutki są zupełnie normalne. Ale potem wracają do tej postaci. Piszę do Pana Doktora, gdyż nie mogę znieść tego dłużej, to mnie bardzo ogranicza. Nie wiem, co mam zrobić. Proszę mi pomóc. Dziękuję.

Lek. Paweł Baljon

Witam Pana serdecznie, problem, o którym Pan wspomina nosi nazwę ginekomastia. W celu określenia przyczyn ginekomastii istotne jest przeprowadzenie dokładnego badania fizykalnego oraz badań pomocniczych (hormonalnych i obrazowych – USG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny). W trakcie badania lekarz powinien ocenić piersi, jądra, węzły chłonne (w celu wykluczenia obecności nowotworu). Należy też poszukiwać objawów wskazujących na występowanie nadczynności tarczycy, marskości wątroby lub niewydolności nerek oraz guzów w okolicy przysadkowo–podwzgórzowej.

Niezwykle istotny jest wywiad zebrany z pacjentem, w którym należy określić początek rozwoju ginekomastii, tempo narastania zmian oraz obecność innych niepokojących objawów (np. spadek masy ciała lub powiększenie jąder). Badania laboratoryjne polegają na oznaczeniu stężenia testosteronu, estrogenów (konkretnie estradiolu), prolaktyny, FSH i LH oraz TSH (w celu oceny pracy tarczycy). Niezbędne są również badania wskaźników czynności wątroby (oznacza się poziom transaminaz: AlAT i AspAT) oraz czynności nerek (przede wszystkich stężenie mocznika i kreatyniny).

USG piersi umożliwi określenie czy mamy do czynienia z ginekomastią prawdziwą czy rzekomą. Równie ważne jest wykonanie USG jąder w celu wykluczenia obecności guza. Pozostałe badania obrazowe (nadnerczy, wątroby, mózgu) wykonuje się w zależności od wyników badań laboratoryjnych i objawów demonstrowanych przez pacjenta. Zalecam wizytę u lekarza rodzinnego lub endokrynologa.