Od trzech lat mam problem z zajściem w ciążę - co się dzieje?

Witam,
mam 3,5-letniego synka. Urodził się jako wcześniak poprzez cesarskie cięcie. Od 3 lat nie stosujemy z mężem antykoncepcji i nie mogę zajść w ciążę. Cykle mam regularne, jedynie wyjątkowo raz na rok okres spóźnia mi się o 2-3 dni. W połowie cyklu zawsze czuję kłucie i ból w dole brzucha, które trwają 1 dzień lub kilka godzin. Okres zazwyczaj trwa do 4 dni, boli mnie wówczas szew po cesarce. Kochamy się zazwyczaj w okresie płodnym i nic. Proszę o poradę.

Lek. Marta Hat

Witam!
Jeżeli pomimo regularnego współżycia w przeciągu trzech lat nie zaszła Pani w ciążę, należy podjąć dalsze kroki.
Niepłodność definiuje się jako niemożność zajścia w ciążę w ciągu roku, mimo regularnego współżycia (trzy-cztery razy w tygodniu) bez stosowania środków antykoncepcyjnych.
Zarówno Pani, jak i partner wymagacie diagnostyki. Należy skonsultować się z ośrodkiem zajmującym się leczeniem niepłodności.

Wśród badań, które wykonuje się w toku diagnostyki, znajduje się badanie spermiogramu, czyli określania ilości oraz jakości plemników.
U kobiety zwraca się uwagę na występowanie owulacji, określa się poziom hormonów odpowiedzialnych za przebieg cyklu oraz zleca badanie obrazowe narządu rodnego. Regularne cykle nie muszą świadczyć o wystąpieniu owulacji. Na dalszym etapie diagnostyki można myśleć o badaniach pozwalających na ocenę narządu rodnego "od wewnątrz" - histerosalfingografia lub laparoskopia.
Ważne są także inne choroby oraz styl życia partnerów.
Pozdrawiam serdecznie!