Odbijanie po spożyciu jajek i ryb

witam, po kilku miesięcy strasznie odbija mi się po spożyciu więcej niż jednego jajka. czasem podobna reakcja wystepuje po spożyciu większej ilości lososia czy innej ryby. dodam ze również boli mnie w okolicach lewego jajnika ale ze strony lekarza ginekologa nic am nie znaleziono. czy to mzoe być cos na jelicie grubym? bol jest jednostajny, lekki ale może trwac godzinami. dziekuje i pozdrawiam.

Lek. Tomasz Budlewski

Określenie odpowiedniego postępowania można ustalić na podstawie bezpośredniego badania lekarskiego. Proszę udać się do lekarza rodzinnego. Po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jajka i tłuste ryby to produkty, które jak najbardziej mogą powodować tego typu dolegliwości - w szczególności u osób wrażliwych. Proszę ograniczyć spożywanie produktów, które wywołują tego typu objawy. Dolegliwości w rzucie jajnika, przy wykluczeniu patologii w obrębie narządów płciowych mogą być konsekwencją nieprawidłowości w obrębie przewodu pokarmowego.

Proszę spróbować przygotować jajka w taki oto sposób:
Jajka włożyć do zimnej wody w garnku, wstawić na gaz i czekać, aż woda zacznie wrzeć. Gotować tylko 1 minutę! Garnek zdjąć z ognia. Jajka powinny leżeć w ciepłej wodzie kilka minut. Żeby były na miękko - ok. 5 minut, na twardo - 10 minut (ale czas zależy od jajek, mi się raz zdarzyło, że po 10 minutach 2 jajka z 6 były jeszcze z miękkim żółtkiem).
Jajka przygotowane w ten sposób są lżej strawne. Jajka gotowane dłużej niż 1 minutę stają się jak guma do żucia dla przewodu pokarmowego i mogą w nim zalegać nawet 8 godzin. Jajko przygotowane wg sposobu powyżej - do 3 godzin.

Bóle mogą być spowodowane zaburzoną mikroflorą przewodu pokarmowego. Wówczas dobrze jest wprowadzić suplementację probiotykami z równoczesnym wyeliminowaniem z diety słodyczy, pszenicy, białego ryżu i owoców na kilka tygodni.

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia
Ewa Mirkowicz
www.salvere.pl