Odbijanie się kwaśną treścią, zgaga i pieczenie w okolicy mostka a podejrzenie refluksu żołądkowo-przełykowego

Witam, od jakiegoś czasu tzn. około dwóch miesięcy mam problem z objawami, takimi jak czucie czegoś podczas przełykania śliny, które nie sprawia mi bólu podczas jedzenia też nie mam problemów tylko jak mam suche gardło i przełykam ślinę czuję jakby coś obcego w gardle, raz mocniej raz słabiej, zależy od dnia. Ponadto miewam biały nalot na języku, raz na całym raz tylko z tyłu, z tym że z tyłu jest on bardziej widoczny. Do tych objawów mam też od około roku odbijanie się z żołądka kwasów lub puste odbijanie. Przestałem pić gazowane napoje i jeść fast foody oraz ostre rzeczy to troszkę z tym się poprawiło, ale praktycznie co dzień mam takie zachowania, że co zjem to się odbije tym kwasem do gardła a czasami do buzi. Bywa też że jak zjem coś typu pizza to czuję pieczenie w okolicy tzn. pod mostkiem w brzuchu. Czasami też miewam, ale to zazwyczaj przed jedzeniem dziwny jakby delikatny ból z lewej strony zaraz pod mostkiem. Byłem ostatnio tutaj w Norwegi u lekarza, ponieważ źle się poczułem, miałem zrobiony wymaz gardła, stwierdzono bakterie i przepisano mi antybiotyk apocillin 660mg. Jest on na bazie penicyliny. Po 5 dniach brania dostałem wysypki na twarzy i przestałem go brać. Teraz ogólnie czuję się dobrze, poza tym że czuję coś w gardle, raz mocniej raz słabiej, a czasami to jakby zniknęło w ogóle, ale dalej mam odbijanie się kwasów, jak coś zjem lub samo odbijanie z piekącym bólem w brzuchu pod mostkiem. Mam prośbę, co to może być? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam! Opisane objawy dotyczące odbijania kwaśną treścią, zgagi, pieczenia w okolicy zamostkowej oraz dolegliwości po spożyciu konkretnych potraw są dość typowe dla refluksu żołądkowo-przełykowego. W znacznej części przypadków, szczególnie u ludzi młodych w ramach leczenia wystarcza postępowanie niefarmakologiczne czyli unikanie spożywania pokarmów oraz płynów zwiększających wydzielanie kwasu solnego w żołądku (kawa, cytrusy, alkohol, słodycze, ostre przyprawy, napoje gazowane), zaprzestanie palenia tytoniu, nieprzyjmowanie pozycji leżącej 2-3 godziny po spożyciu posiłku, uniesienie wezgłowia łóżka (dołożenie poduszki). Jeśli te zachowania nie przyniosą ustąpienia dolegliwości w wskazane będzie zastosowanie odpowiednich leków zmniejszających kwaśność soku żołądkowego (inhibitory pompy protonowej, antagoniści receptorów histaminowych H2) lub leków prokinetycznych (przyspieszających opróżnianie żołądka). Proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu dobrania odpowiedniego leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego. Pozdrawiam serdecznie!