Odbijanie, skurcze w dole brzucha a zespół jelita drażliwego

Witam, mam poważny problem. Od 2 lat mam dolegliwości żołądkowo-jelitowe, puste odbijanie, bóle w nadbrzuszu, a w tym wszystkim najgorsze są skurcze w dole brzucha, ciągłe parcie na stolec i wydawanie stolca. Nagle nie można tego powstrzymać, jest kilka razy dziennie stolec, jest albo tasiemkowaty, albo bardzo mały i cienki ok. 3cm. Moje badania morfologia, ob, USG, CRP, kolonoskopia wyszła dobrze, żadnych zmian. Miałam od 2 lat już 3 gastroskopie, bo na pierwszej wyszły polipy, na 2 zapalenie śluzówki już bez polipów i refluks, a dopiero na 3 wszystko dobrze, poza tym, że wynik na helikobakter wyszedł dodatni. Brałam antybiotyki. Posiew na pasożyty ok. Na candide wzrost skąpy, brałam leki. Czy to jelito drażliwe? Czy skurcze w dole brzucha mogą zaszkodzić mi jak zajdę w ciążę? Brałam ogromną ilość leków, nic to nie pomagało, a bardzo chcialabym zajść w ciążę, choć boję się tych codziennych skurczy w dole brzucha. Proszę o odpowiedź, bo utrudnia mi to życie, a każdy lekarz mówi co innego. Monika, 23

Lek. Marta Hat

Witam! Dolegliwości zgłaszane przez Panią mogą odpowiadać zespołowi jelita drażliwego, jednak właściwą diagnozę można postawi tylko na podstawie badania fizykalnego i badań dodatkowych. Może Pani starać się o zajście w ciążę, zespół jelita drażliwego nie jest przeciwwskazaniem. Oczywiście w takim wypadku należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym odnośnie aktualnie stosowanych leków oraz ewentualnej profilaktyki witaminowej przez poczęciem. Oprócz farmakoterapii w leczeniu zespołu jelita drażliwego udowodniono także skuteczność psychoterapii, ponieważ dolegliwości związane z tą chorobą mają tło psychogenne. Skurcze w dole brzucha mogą być objawem poronienia, więc w przypadku potwierdzonej ciąży warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza jeżeli skurczom towarzyszy krwawienie. Pozdrawiam serdecznie!