Odbudowa zęba po ułamaniu

Witam! Mam ułamany ząb Zostało wykonane leczenie kanałowe. Następnie muszę wykonać odbudowę zęba kompozytem ? a dopiero później można założyć koronę? I jakie korony są dobre na podbudowie metalowej ..czy jest trwała ?

Lek. dent. Kamil StefaĹski

Witam.

Utracine tkanki nalezy odbudowac kompozytem przed szlifowaniem pod korone. Proponuje wzmocnic ząb włóknem szklanym (stomatolog bedzie wiedziac o co chodzi) lub wkladem lanym metalowym. Jesli chodzi o korony proponuje nie na podbudowie metalowej lecz na cyrkonie. Brak efekty sinych dziasel, cyrkon jest projektowany w komputerze i frezowany z dokladnoscia do mikrometra. Metal w niektorych placowkach tez jest robiony na wzor cyrkonu w komputerze (wycinany w wosku). Z reguly metal jest robiony ludzkimi rekami (rzeźbiony w wosku). Komputer jest bardzie precyzyjny. Jest to tzw. Technologia CAD/CAM.

Lek. dent. Kamil Stefański
www.dentim.pl

Witam,
w zależności jak ząb jest złamany i ile tkanek zostało (ocenia to lekarz ) po leczeniu kanałowym prawdopodobnie konieczne będzie wkręceni włókna z odbudową kompozytem i załozęniem korony np. porcelanowej na metalu (tak jest trwała) lub wykonanie wkładu lanego z odbudową koroną.

Witam
Tak, trzon zęba można wzmocnić wkładem i trzeba do odbudować kompozytem. Korony można wykonać zarówno na podbudowie metalowej jak i na cyrkonie. Obecnie tak wykonujemy korony na metalu, że miejsce połączenia z korony z tkanką zęba nie jest metalowe, ale ceramiczne - metal jest więc całkowicie niewidoczny.

Pozdrawiam
specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej Tomasz Bigas
http://www.astra-dent.pl/protetyka-katowice.php#metamorfozy

Podstawowym sposobem odbudowania zęba po leczeniu kanałowym jest standardowe wypełnienie kompozytowe (plomba). Wykonuje się je jeśli ubytek w tkance zęba jest niewielki i jego kształty pozwalają na taki rodzaj odbudowy. Odbudowując zęba w taki sposób odtwarzamy kształt, jaki miał przed zabiegiem (oczywiście pomijając ubytek, który zostaje wypełniony).
Jeśli korona jest mocno zniszczona należy zastosować protetyczne metody odbudowy zęba. Po zakończeniu leczenia kanałowego pozostałość zęba odpowiednio się szlifuje i na tak przygotowany ząb wykonuje się koronę protetyczną.
Jeśli ząb uległ złamaniu lub próchnica zniszczyła całą koronę można jeszcze wykonać wkład koronowo- korzeniowy i koronę protetyczną. Taki sposób odbudowania zęba po leczeniu kanałowym jest możliwy tylko jeśli korzeń zęba jest bardzo dobrym stanie. Kanał korzeniowy odpowiednio się opracowuje, następnie z odpowiedniego metalu wykonuje się indywidualne wypełnienie, które ma także część koronową w odpowiednim kształcie. Wkład koronowo korzeniowy stanowi tylko bazę pod przyszłą koronę protetyczną- wykonuje się ją po założeniu wkładu koronowo korzeniowego.
Po leczeniu kanałowym należy jak najszybciej odbudować koronę zęba. Przy niewielkich ubytkach ząb ma dokładnie taki sam kształt jak przed zabiegiem. Jeśli ząb jest mocno zniszczony lub złamany należy go dobudować tak, aby jak najlepiej spełniał swoje funkcje estetyczne i funkcjonalne, czyli ma jak najlepiej przypominać całego i zdrowego zęba własnego. Odbudowany ząb ma wyglądać naturalnie i jak najlepiej służyć swojemu przeznaczeniu.