Odbudowa zęba u 17-latki

Mam pytanie , niedawno dziecko straciło zęba w , jest to górna 4 . Lekarz zatruł zęba , na następnej wizycie przeczyścił go i założył opatrunek , następna wizytę miała mieć za miesiąc i kanałowe leczenia , niestety lekarstwo wypadło a na wizytę nadal musiała czekać miesiąc , ząb był z tak duża dziura , miał tak cienkie ścianki i ząb wylałam się przy jedzeniu :( nie stać mnie na implanta czy mostek , czy jest coś co mogła bym zrobić nie licząc się z dużymi kosztami ? Córka ma 17 lat . Pozdrawiam

Witam. Nie pisze Pani w jakim stanie jest teraz ząb ( czy sam korzeń czy jest może już usunięty). Trudno się wypowiedzieć nie mając podstawowych danych - jeśli są korzenie, to po przeleczeniu kanałowym można odbudować go na wkładzie z włókna szklanego, lecz jeśli zęba już nie ma to na pewno koszty nie będą małe. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Jeśli złamała sie cała korona zęba wymaga to protetycznej rekonstrukcji ,oczywiście po uprzednim przeleczeniu kanałowym korzenia. Koszty niemałe..
Radzę udac sie do stomatologa i skonsultowac przypadek córki .Bez zbadania i rtg trudno orzec jakie sa możliwości.

Współczesna endodoncja leczenie kanałowe przeprowadza się na jednej i najczęściej pierwszej wizycie , nie stosuje się trucia zębów a tym bardziej miesięcznych przerw w leczeniu , znacznie zminiejsza to powodzenia zabiegu a do tego właśnie ryzykujemy złamaniem zęba.
Jeżeli po złamaniu ząb zachował obręcz - do oceny przez lekarza -to można odbudować ząb protetycznie , jeżeli utracił obręcz to będzie można go spróbować wydłużyć i wtedy odbudowa.
Na implant córka jest jeszcze za młoda

Niestety ząb u Pani Córki był leczony starymi metodami. Nowoczesne leczenie endodontyczne odbywa się na jednej wizycie, na której kanał (kanały) są czyszczone, odkażane, wypełniane, a ząb zabezpieczany wkładami z włókna szklanego i odbudowywany z kompozytu. Takie postępowanie zabezpiecza przed sytuacją mająca miejsce u Pani Córki.
Teraz podstawowe pytanie czy jest jeszcze korzeń i jak głęboko złamała się korona? Możliwe że da się jeszcze uratować korzeń ale mam za mało informacji. Trzeba wykonać zdjęcie RTG i w razie potrzeby tomografię i dokładnie zaplanować dalsze leczenie.