Odchudzanie 10 kg przez 3 miesiące

Witam mam 20 lat i problem z wago przy wzroście 173 cm ważę 66 kg bardzo ni zależy by przez 3 miesiące schudnąć 10kg nie wiem jak to zrobić proszę o pomoc

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Zalecane tempo odchudzania to ok 0,5 kg/ tydzień. Większa utrata masy ciała wiąże się z ryzykiem wystąpienia efektu jo-jo, a więc powrócenia do wyjściowej masy ciała.
Aby wspomóc utratę nadmiernych kilogramów polecam zastosować się do zasad zdrowego odżywiania:
1) Spożywać codziennie 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 obfitych - to wpłynie na regulację metabolizmu i zmniejszenie uczucia głodu pomiędzy posiłkami, a tym samym zapobiegnie podjadaniu.
2) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w składniki mineralne i błonnik - pieczywo z pełnego ziarna, mąkę razową, kasze, brązowy ryż, makaron razowy, płatki żytnie i owsiane, otręby
3) jako źródło białka spożywać ryby, mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, a unikać kalorycznych serów żółtych, tłustych deserów mlecznych itp.
4) Unikać dań typu fast food oferowanych w barach szybkiej obsługi
5) Nie spożywać słodyczy i słonych,kalorycznych przekąsek, a zastąpić je warzywami i owocami, najlepiej w świeżej postaci
6) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze i w wodzie oraz pieczenie w folii, a unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu)
Ponadto ważne jest włączenie (najlepiej do codziennego trybu życia) regularnej aktywności fizycznej, realizowanej poprzez dowolny rodzaj sportu lub ćwiczenia gimnastyczne, w wymiarze ok 30 min. dziennie.
pozdrawiam

Witam
Prawidłowa utrata wagi to od 0,5 do 1 kg/tydzień.

Trzeba tak planowac posiłki aby były one wartościowe i dostarczały organizmowi wszystkich składników odżywczych, wówczas będzie również prawidłowa przemiana materii.
Należy spożywać produkty z różnych grup żywności (dbać o urozmaicenie posiłków). W jadłospisie uwzględnić należy produkty tj. produkty zbożowe, warzywa, owoce, mleko i jego przetwory oraz produkty dostarczające pełnowartościowego białka.
Trzeba ograniczyć spożycie tłuszczów zarówno widocznych (masło, olej itp.) oraz niewidocznych (zawartych np. w ciastach, batonikach, tłustych gatunkach mięs itp.) Zrezygnować ze spożywania dań typu fast food i słodyczy oraz słodzenia napojów. Unikać potraw smażonych lub pieczonych tradycyjnie ze względu na wysoką zawartość tłuszczów stosowanych do ich przygotowania. Zaleca się pieczenie w folii aluminiowej, rękawie, na grilu, gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez wcześniejszego obsmażania, Wyeliminować doprawianie potraw zasmażkami, śmietaną czy mąką.
Produkty zbożowe powinny stanowić podstawowe źródło energii w diecie człowieka gdyż dostarczają węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego oraz białka roślinnego. Trzeba również ograniczyć spożycie soli, które nie powinno przekraczać dziennie 5 - 6g (1 płaska łyżeczka do herbaty).

Ważna jest regularność posiłków - trzeba jeść 5 razy dziennie, co 3-4 godziny, aby nie dopuszczać do napadów głodu. Kolację jemy 2 godziny przed snem i nie można zapominać również o 1,5-2 l wody dziennie. Należy również wprowadzić aktywnością fizyczną.

Pozdrawiam.

Pani masa ciała jest prawidłowa, jeśli schudnie Pani 10kg BMI będzie wynosiło 18,7, co również będzie normą jednak na granicy niedowagi. Wystarczy 1kg mniej i już ma Pani niedowagę. Obawiam się, że może Pani nie czuć się dobrze z taką masa ciała. Wszystko zależy od tego, czy kiedykolwiek Pani ważyła 56kg. Czasem dążenie do wymarzonej masy nie daje satysfakcji po jej osiągnięciu. Ważne jest utrzymanie stałej masy ciała i to tak naprawdę najtrudniejsze zadanie.
Nie znam powodów dla których chce Pani pozbyć się nadmiernych kilogramów. Czy w ostatnim czasie przytyła Pani z powodu przyjmowania leków, choroby, zmian hormonalnych, czy Pani zdrowie i samopoczucie pogorszyło się w ostatnim czasie itp.
Sugeruję wykonanie podstawowych wyników badań, badań hormonalnych, poziomu glukozy i zwrócenie się do dietetyka o zbilansowanie racjonalnego planu żywienia.