Odchudzanie 15 kg w roku u 12-latki

Cześć mam na imię Zuzia i mam 12 lat . Mam 155 cm wzrostu i ważę 65 kg. Wiem że mam otyłość ale nie mogę jakoś siebie uwierzyć że np. przez ćwiczenia schudnę. Chciałabym dostać dietę ponieważ chce zrzucić 15 kg w rok . Chciałabym też powiedzieć ze nie lubię zabardzo warzyw , wole owoce . Jem też dużo słodyczy .

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
W pierwszej kolejności proponowałabym zamienić słodkie przekąski na ich zdrowe odpowiedniki - zamiast ciastek, czy czekolady, można samodzielnie przygotować sałatkę ze świeżych owoców, koktajl z owoców i jogurtu naturalnego, czy też mus owocowy. W ten sposób zaspokoi się apetyt na słodki smak w sposób zdrowy.
Ponadto warto przekonać się do warzyw, gdyż są źródłem cennych witamin, składników mineralnych i błonnika. Być może zmiana techniki ich przygotowania i dodatek aromatycznych ziół (oregano, tymianek bazylia itp.) pomogą we włączeniu warzyw do codziennego menu.
Warto również każdego dnia sięgać po produkty zbożowe z pełnego ziarna, chude mięso i ryby oraz produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu.
Posiłki w ciągu dnia należy spożywać częściej, ale w mniejszej objętości.
Ważna jest też regularna aktywność fizyczna - codzienne ćwiczenia lub ulubiony sport pomogą w redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej.