Odchudzanie a brak kontroli podczas jedzenia

Witam! Mam 41 lat, całe życie stosowałam różne diety i schudłam. Ostatnio jednak mam zwiększony apetyt i tracę kontrolę aż do poczucia przejedzenia. Potem są wyrzuty sumienia i postanowienie, ze od jutra się opanuję. Niestety chęć jedzenia jest silniejsza ode mnie i zaczynam szybko tyć. Jak sobie z tym wilczym głodem wieczorem poradzić? K

Racjonalna dieta, dopasowana do Pani trybu życia prawdopodobnie uchroni Panią przed atakami wilczego głodu i wzrostem tkanki tłuszczowej w organizmie. Czasami wystarczy systematyczne spożywanie posiłków. Najlepiej jednak udać się do specjalisty, który Pani pomoże w ustaleniu prawidłowej diety. Jeżeli dieta nie zapobiegnie napadom głodu, trzeba będzie udać się do psychologa, ponieważ problem może być mocno związany z Pani psychiką.

Witam, proponowałabym zacząć od znalezienia przyczyny takich "napadów"bardzo pomocny byłby rzetelnie zebrany wywiad żywieniowy z dietetykiem (w 4 oczy w gabinecie lub online poprzez wypełnienie ankiety) oraz ustalenie składu aktualnej diety.Przypuszczam, iż Pani obecna dieta jest wysoce niedoborowa w błonnik z naturalnych produktów, być może posiłki nie są zbilansowane i stąd takie reakcje organizmu.
Serdecznie pozdrawiam.

Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław

Proszę się zdiagnozować! Jeśli ten apetyt nie jest dla Pani "normalny", znaczy się, że coś jest na rzeczy! Na początek: morfologia z rozmazem, tarczyca (anty-TG, anty-TPO, FT3, FT4, TSH), gospodarka cukrowa (krzywa cukrowa + insulinowa), CRP. Apetyt ponad miarę to może być także efekt tradycyjnych diet powszechnie dostępnych, czyli jo-jo.
A im częściej Pani je, tym częściej trzustka wyrzuca hormon insulinę i to właśnie ten hormon generuje "wilczy apetyt". Trzeba się nauczyć jeść od nowa, kompletnie od nowa! nigdy nie jest za późno ;)
pozdrawiam serdecznie!