Odchudzanie a brak silnej woli u 13-latki

Witam, prosze o dietę i jakieś ćwiczenia dla mojej córki, waży 70 kg ma 165 cm wzrostu i 13 lat. Od 2 lat chodzimy do dietetyka, córka nie ma silnej woli i po ok 4 dniach diety wraca do normalnego stylu życia czyli chipsy, batony, cukierki itp. Proszę o pomoc !

Witam,
po pierwsze bardzo cieszę się, że córka jest pod opieką dietetyka. Dzięki temu jej dieta jest dostosowana do jej zapotrzebowania energetycznego. W sytuacji jaką Pani opisuje zastanowiłabym się nad tym czy córka ma wewnętrzną motywację do schudnięcia, czy czasem nie jest tak, że to Pani tylko jest motorem tych zmian. Niestety jeśli córka nie ma wewnętrznej potrzeby zmiany, cały czas będzie dochodziło do opisanych przez Panią sytuacji i żadna dieta tego nie zmieni. Może warto porozmawiać z dietetykiem o wzbudzeniu motywacji w dziecku? Ewidentnie są jakieś przeszkody, które nie zostały jeszcze zdiagnozowane a od których powinno się zacząć cały proces.
Życzę powodzenia.

Witam serdecznie, udzielając odpowiedzi, zapytam jednocześnie, jak częste są wizyty u dietetyka, bo widać najwyraźniej z opisanej sytuacji, ze przez 2 lata nie udało się zbyt wiele wypracować. Być może jest popełniany jakiś błąd metodyczny w podejściu do tematu, być może trzeba większego rygoru dietetycznego, a być może także wsparcia ze strony psychologa, który pomoże zbudować wewnętrzną motywację w córce. Pozdrawiam serdecznie

Witam, jeżeli dotychczasowa dieta zalecona przez dietetyka jest nieskuteczna, to może to oznaczać, że należy zmienić dietetyka na takiego, który ułoży bardzo dobrze zbilansowaną dietę dla córki uwzględniająca jej preferencje żywieniowe z równoczesnym podaniem przepisów kulinarnych na smaczne posiłki. Dzięki temu córka mogłaby spożywać je wspólnie z rodziną. Możliwe, ze potrzebna jest wizyta u psychologa, gdyż ciągłe podjadanie może wynikać z problemów życiowych córki. Być może ich rozwiązanie spowodowałoby wewnętrzne wyciszenie i skupienie się na zdrowym stylu życia. Podanie na portalu internetowym odpowiedniej diety i zakresu ćwiczeń jest niemożliwe, gdyż do tego potrzebny jest wywiad zdrowotno-żywieniowy. Nie ma jednego szablonu dla wszystkich, można podać ogólne zalecenia dietetyczne, ale jeśli córka korzysta z usług dietetyka, to na pewno je doskonale zna. Serdecznie pozdrawiam, Anna Brinken.

Witam, same ćwiczenia nie zdadzą rezultatu, jeśli córka ma problemy z silną wolą to może jakieś ćwiczenia grupowe np.zumba.Co do diety- proszę porozmawiać z dietetykiem aby w jadłospisie uwzględnił produkty, które córka lubi jeść, oczywiście w granicach rozsądku.Dieta dla dziecka musi być ustalana indywidualnie, dziecko nie może być głodne a zapotrzebowanie wyliczone z norm Instytutu Żywności i Żywienia.

Witam. Bardzo ciężko pracuje się z dziećmi, ponieważ spędzają dużo czasu poza domem i kontrolą rodziców, a dodatkowo rówieśnicy nie pomagają zbytnio schudnąć, wręcz przeciwnie. Ważne jest, żeby przede wszystkim dziecko jadło, to co lubi oraz ładnie podane- wtedy będzie łatwiej przejść przez cały proces. Każdą ulubioną potrawę można "odchudzić" :) Rodzina powinna być wsparciem, solidarnie jeść to samo, co dziecko, chwalić oraz nagradzać za postępy. Aktywność też może być dla dziecka przyjemnością, jeżeli zapisze się je na ciekawe zajęcie. Nie można przedstawiać dziecku "diety" jako kary, tylko starać się przestawiać całą rodzinę na nowy sposób odżywiania oraz styl życia. Jak dziecko zauważy zaangażowanie wszystkich domowników, to powinno też zacząć inaczej myśleć i bardziej starać się nie podjadać. Przed Panią trudne zadanie, życzę dużo cierpliwości i wytrwałości :)

Kamila Ziemann Dietetyka

Witam, córka nie ma motywacji, zwłaszcza, że sytuacja ciągnie się od 2 lat. Proszę z nią usiąść i porozmawiać o skutkach nadwagi, wyjaśnić dlaczego musi nad sobą popracować. Może nalezy udać się również do innego dietetyka? Wazne jest, aby po wizycie trzymac sie diety i chociaż przetrwać te 7 dni. Później koniecznie zjawić się na wizycie, aby dietetyk miał możliwosc zmotywowania córki. Pochwali, zmotywuje i córka będzie miała siły na kolejne 7 dni. Ćwiczenia jak najbardziej powinno się włączyć, ale bez diety dużo nie dadzą.