Odchudzanie a diabetolog: czy pomoc lekarska jest konieczna?

Dzień dobry. Chciałbym panią zapytać o coś na temat odchudzania. Moja dziewczyna ma taki problem, że jest szczupła na brzuchu, wokół piersi, natomiast uda ma bardzo grube, a później na łydkach znów jest szczupła. Problem pojawił się odkąd w młodości brała jakieś leki. Od tamtego czasu ma grube uda. Od pewnego czasu zaczęła ćwiczenia na uda (przysiady, brzuszki). Mam pytanie, czy takie ćwiczenia wystarczą? Czy ewentualnie mogłaby brać jeszcze jakieś leki (np. wspomagające metabolizm). Dodam jeszcze, że nie objada się ona bardzo dużo, je w miarę rozsądnie. Od czasu do czasu jakieś słodycze. Czy pomoc lekarska byłaby wskazana? Jeśli tak, to do jakiego lekarza należy się udać? Rodzinnego czy diabetologa? Bardzo proszę o radę.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Diabetolog to lekarz zajmujący sie prowadzeniem i leczeniem cukrzycy. Dietetyk to specjalista zajmujący się zagadnieniami żywieniowymi.

W pierwszej kolejności należałoby odpowiedzieć na pytanie, czy Pana dziewczyna cierpi na nadwagę lub otyłość. W tym celu służy między innymi wskaźnik BMI (body mass index) wyliczany na podstawie ilorazu masy ciała mierzonej w kilgoramach do wzrostu mierzonego w metrach podniesionego do kwadratu. Jeżeli wskaźnik ten wynosi powyżej 24,9, mówimy o nadwadze, powyżej 29,9 - o otyłości.

Jeżeli chodzi o ćwiczenia pomocne na dane partie ciała, polecam portal poświęcony ćwiczeniom: www.abccwiczenia.pl

Na portalu poświęconym odchudzaniu znajdują się liczne porady dotyczące diet i zasad zdrowego odchudzania: www.abcodchudzanie.pl.

Pozdrawiam.