Odchudzanie a karmienie piersią

Witam chcialabym sie dowiedziec jak mam schudnac karmiac piersia? Mam 159 wzrostu i waze 70 kg co doprowadza mnie do depresji. 3 miesiace temu urodzilam synka ktory jest karmiony piersia. prosze o porade. Pozdrawiam i Dziekuje.
ponad rok temu

Witam, w czasie karmienia piersią, nie może Pani stosować żadnych diet odchudzających ponieważ, Pani dziecko potrzebuje wielu składników odżywczych, które otrzymuje właśnie od Pani. Jedyne co może Pani zrobić, to odżywiać się racjonalnie i zdrowo, czyli należy:
- odstawić wszelkie słodycze i kaloryczne przekąski, typu orzeszki w czekoladzie, itp.
- odstawić pieczywo pszenne, a zamienić je pieczywem z pełnego przemiału (razowym)
- zamiast produktów pszennych, typu kasza kus-kus, makaron z pszenicy zwyczajnej, spożywać kaszę jaglaną, gryczaną, czy makaron żytni, ryżowy lub razowy
- wypijać wodę niegazowaną, niesłodzoną zamiast słodkich napojów
- zjadać więcej warzyw i owoców (nie przesadzać z ilością owoców, które mimo wielu witamin i składników mineralnych mają dużą zawartość cukru owocowego - fruktozy)
- nie dodawać tłuszczów, głównie zwierzęcych do potraw, typu: masło, smalec, słonina
- do przyprawiania stosować cytrynę, laskę wanilii lub cynamon oraz zioła, typu natka pietruszki, koperek, czy majeranek
- nie stosować ciężkich tłustych sosów i dipów
- nie stosować ostrych przypraw i przypraw zawierających glutaminian sodu, ponieważ produkty te zwiększają łaknienie
- nie spożywać dań typu instant
- nie spożywać fast-food'ów, czyli tzw. " śmieciowego jedzenia"
Proszę pamiętać, że zbyt szybka utrata wagi może powodować uwolnienie toksyn z ciała, które dziecko otrzyma wraz z pokarmem
Ważną sprawa jest również aktywność fizyczna, która wspomaga powrót do upragnionej wagi. Najeży jednak wprowadzać ją powoli i systematycznie, np. szybki marsz 30-60 minutowy
Przy racjonalnym, zdrowym odżywianiu będzie Pani powoli wracała do wagi z przed ciąży.
Pozdrawiam serdecznie, i życzę powodzenia
Małgorzata Ledwoń
specjalista ds. odżywiania

Przy opracowywaniu diety, powiedzmy pociążowej, bardzo ważna jest informacja, ile kilogramów przybrała Pani podczas ciąży. Karmienie piersią ułatwia chudnięcie, niemniej należy zachować kilka podstawowych zasad: regularność spożywania posiłków (odstępy między posiłkami nie mogą być większe niż 3,5 godziny, śniadanie spożywane w ciągu 1 godziny od wstania z łóżka, kolacja do 19 - może brzmieć to trywialnie, ale jest to podstawa), odpowiednie nawadnianie organizmu (jeżeli nie ma Pani problemów z nerkami, polecam wodę wysokozmineralzowaną, napoje pijemy w trakcie karmienia), spożywanie śniadania białkowego (mięso, nabiał z dodatkiem warzyw), a kolacji jarskiej (kasze, ryż z warzywami). Proszę unikać, a wręcz wyeliminować z diety produkty zawierające syrop glukozowo-fruktozowy oraz tłuszcz roślinny (lub inaczej: utwardzony tłuszcz roślinny, częściowo utwardzony tłuszcz roślinny) - składniki te utrudniają spalanie tkanki tłuszczowej (szczególnie tej na wysokości pępka). Czasami trudności w zrzuceniu kilogramów są wynikiem niedoborów, bardzo często chodzi o kwasy tłuszczowej omega 3 - w takich sytuacjach polecana jest suplementacja tranem. Proszę jadać warzywa nierozgotowane, smażyć beztłuszczowo, jadać spokojnie i dokładnie przeżuwając. Bez przeanalizowania Pani dotychczasowego sposobu odżywiania, jedynie tyle mogę Pani zaoferować. Pozdrawiam

Witam serdecznie,
Podczas karmienia piersią Pani zapotrzebowanie energetyczne jest jeszcze większe niż standardowo o ok. 500 kcal. Nie może wiec Pani teraz zastosować bardzo rygorystycznej diety odchudzajacej, bo tylko osłabi Pani organizm. Wg. norm powinna Pani zrzucić ok. 10 kg. Na razie może Pani delikatnie zmniejszyć energetyczność diety, ale zachowując jej pełne zbilansowanie. Codziennie musi Pani jeść produkty ze wszystkich grup; warzywa, owoce, mięso, ryby, nabiał, produkty zbożowe, tłuszcze roślinne, pić 2-2,5 litra płynów. Dobrze zbilansowany jadłospis może doprowdziać do powolnego spadku masy ciała, a dopiero po zakończeniu karmienia piersią, można ten proces przyspieszyć, wprowadzajac większe restrykcje w jadłospisie.
Uważam, że w Pani przypadku przydałaby się konsultacja ze specjalistą i dieta indywidualna ułożona przez dietetyka.
pozdrawiam.
Małgorzata Krukowska - dietetyk

Droga Pani, w chwili obecnej nie może Pani stosować żadnych diet redukcyjnych z uwagi na karmienie piersią-musi się Pani dobrze odżywić I NIE DOPROWADZIĆ DO NIEDOBORÓW SKŁADNIKÓW POKARMOWYCH W MLEKU...Dla dobra dziecka-bo ono teraz jest najważniejszą istotą :-) Na obecną chwilę polecam zrezygnować z podjadania wysokokalorycznych przekąsek, nie przejadanie się oraz regularnych posiłkach nie dużych objętościowo oraz o ćwiczeniach w miarę możliwości...
o DIECIE TYPOWO REDUKCYJNEJ można myśleć DOPIERO PO ZAPRZESTANIU KARMIENIA PIERSIĄ I POD WARUNKIEM, ŻE PANI STAN ZDROWIA NA TO POZWOLI:-)!
POZDRAWIAM I ŻYCZĘ ZDROWIA!