Odchudzanie a zanik miesiączki u 22-latki

Witam. Zaczęłam się odchudzać w kwietniu i do dziś tzn 23 listopada schudłam z 84kg do 70kg przy wzroście 177. Moja waga jest obecnie normalna więc nie wiem skąd zanik miesiączki. W sierpniu była ona bardzo znikoma, a we wrześniu, październiku i listopadzie nie wystąpiła. Nigdy nie była ona regularna, występowały przesunięcia o kilka dni ale zawsze występowała co miesiąc. Dietę ograniczyłam do około 1000 kcal, nie jem pieczywa, makaronów, słodyczy. Biegam prawie codziennie. Co powinnam zrobić?

Witam, przy Pani wzroście, masie ciała oraz aktywności fizycznej (prawie codzienny bieg) dieta 1000 kcal, to znacznie za niska wartość energetyczna, przez co mogły wystąpić niedobory w organizmie, skutkujące występującym schorzeniem. Przy diecie redukcyjnej nie powinno się obniżać wartości kalorycznej do poziomu niższego, niż podstawowa przemiana materii, która w Pani przypadku wynosi około 1500 kcla/dobę. Jednak należy pamiętać o uwzględnieniu aktywności fizycznej, która dodatkowo zwiększy tą wartość. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który odpowiednio zbilansuje Pani dietę, dostarczając przy tym wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Prawidłowy ubytek masy ciała przy diecie redukcyjnej powinien wynosić 1 -1.5kg/dobę.

Dzień dobry!

Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.

Zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska