Odchudzanie bez możliwości wysiłku fizycznego u 14-latki, która waży 54 kg przy 160 cm wzrostu

Witam.! Mam 14 lat, ważę 54 kg i mam 1.60 m. Czuję się źle w swoim ciele i chciałabym szybko schudnąć 10 kg ( w 2 tyg.). Niestety nie mam możliwości jakiegokolwiek wysiłku fizycznego ani nawet zbytniego poruszania się. Czy mogłabym jakość zrzucić tą wagę ? Czekam z niecierpliwością na odpowiedź. Zagubiona.
14 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Masa ciała znajduje się w normie, dlatego nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w niektórych partiach ciała może wynikać właśnie z braku aktywności. Jeśli jednak nie jest ona możliwa, proponowałabym całkowite zrezygnowanie w diecie ze słodyczy,słonych przekąsek, słodzonych napojów, żywności przetworzonej, a zwiększenie spożycia warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych, które są bogate w błonnik i sprzyjają poprawie pracy przewodu pokarmowego oraz zapewniają uczucie sytości.
Ważne jest też wybieranie chudych gatunków mięsa i ryb, a unikanie podrobów, tłustych wędlin i tłustych gatunków mięsa.
Dietę warto wzbogacić w produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu - kefiry,maślanki, twaróg,jogurty i mleko.

Witam. Zanim zaczniesz się odchudzać powinnaś zapoznać się z zasadami prawidłowego żywienia. Dowiesz się w ten sposób m.in., że utarta 10 kg w 2 tygodni nie jest ani skuteczna ani bezpieczna. Jeśli faktycznie nie możesz się poruszać utrata tkanki tłuszczowej może być utrudniona i cały proces będzie przebiegał wolniej. Pamiętaj też, że 10 kg to za dużo – jesteś w wieku dojrzewania cały czas rośniesz i Twoje ciało zmienia się. Jeśli zaczniesz unikać niezdrowych produktów, dbać o prawidłową wartość posiłków i jeść około 4-5 małych posiłków dziennie sama zauważysz pozytywne zmiany. Zajrzyj do naszego działu zdrowe odżywiania i przeanalizuj informacje w nim zawarte. Pozdrawiam.