Odchudzanie i ćwiczenia fizyczne a waga

Odchudzam się od pażdziernika. Schudłam w sumie 15 kg. W grudniu był trzytygodniowy zastój, ale potem w styczniu dołączyłam do diety 2 godziny spaceru dziennie i od tamtej pory ubyło około 5 kg. Od tygodnia spacery zamieniłam na ćwiczenia budujące mięśnie. Ćwiczę około 30-40 min dziennie. Tymczasem waga przestała spadać. Odżywiam się podobnie, piję dużo wody i czerwonej herbaty. Dzisiaj waga pokazała 1 kg więcej. Czy to możliwe, że zaczęły się budować mięśnie, czy to raczej zastój jak w gdrudniu

Trudno powiedzieć na odległość, nie miała Pani badanego składu ciała? Wtedy sprawa byłaby jasna, czy więcej jest tkanki tłuszczowej, czy mięśni.

Witam serdecznie,

Schudła Pani dużo i dość szybko. Zastój jest możliwy, takie etapy są w każdym procesie odchudzania. Bardzo możliwe że zaczęły się również budować mięśnie a jak wiemy mięśnie ważą więcej niż tkanka tłuszczowa. Nie znając Pani organizmu ciężko jest ustalić przyczynę jednak takie wahania wagi są normalne. Martwi mnie jednak pewna kwestia. Pisze Pani że dołączyła ćwiczenia ,,budujące mięśnie'' ale nie zmieniła nic w diecie. to jest błąd. w tym momencie domyślam się ze spala Pani o wiele więcej niż potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania. Powinna Pani nieco zwiększyć kaloryczność diety. Jeżeli będzie Pani na dużym minusie energetycznym to organizm zacznie robić rezerwę, zapasy( w postaci tkanki tłuszczowej) na ciężkie dni w obawie przed utratą składników odżywczych. Do tego podczas budowy masy mięśniowej organizm potrzebuje o wiele więcej białka i węglowodanów. Przyczyną wzrostu wagi może być również gromadzenie się wody metabolicznej w Pani organizmie. Proszę pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i piciu czystej wody mineralnej. dieta musi być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

witam, napisała Pani, że odżywia się Pani cały czas podobnie...a to właśnie może być przyczyną "zastoju" w odchudzaniu. Prawidłowa ilość kalorii w diecie i konkretny zaplanowany ujemny bilans energetyczny wraz z konkretnym zapotrzebowaniem na białko, tłuszcz i węglowodany w diecie - tylko te elementy powiązane dadzą właściwy rezultat. Warto byłoby wykonać analizę składu ciała aby poznać zmiany w składzie tkanki tłuszczowej. Dzięki takiej analizie można ocenić czy nastąpił przyrost masy mięśniowej na skutek Pani aktywności fizycznej czy przyczyną wzrostu masy ciała jest cokolwiek innego.
Wahania masy ciała są także uzależnione od dnia cyklu menstruacyjnego, przyjmowanych leków, chorób czy pory dnia. Trzeba byłoby dokładnie przeanalizować Pani żywienie, wtedy mogłabym zasugerować ewentualną zmianę diety czy aktywności. pozdrawiam