Odchudzanie i efekt jojo po diecie 1000 kcal

Mam 15 lat ważę 79kg i mam 1,69 wzrostu. Z nadwagą zmagam się odkąd pamiętam. Marzę o tym żeby schudnąć jak najwięcej , jak najszybciej i na długo. jestem aktywna fizycznie jeżdżę na rowerze, gram w siatkówkę. ostatnio próbowałam coś z tym zrobić i schudłam 4kg w tydzien będąc na diecie tzw "1000kcl" zadziałało ale metabolizm mi się zwolnił i coraz trudniej było chudnąć. w końcu waga powróciła z nadwyżką. Proszę o pomoc

Witaj,
Trwałe odchudzanie to nie szybkie odchudzanie!! Potrzeba trochę, czasu, ale efekt będzie długotrwały oraz nie będziesz osłabiona. 1000kcal to jest mało, dlatego metabolizm zwolnił i wystąpił efekt jojo. Kaloryczność przy takiej aktywności fizycznej powinna wynosić około 1300- 1500kcal. Przeanalzizuj swój dotchczasowy sposób żywienia. Pomoże Ci w tm artykuł http://portal.abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odchudzania. Jedz regularnie posiłko 4-5 razy w ciagu dnia oraz pij zieloną hebatę 2 filiżanki dziennie. Aktywność fizyczną potrzymuj na podobnym poziomie 30-1h w ciagu dnia. Pozdrawiam, Aneta Kościołek

Witam, odchudzanie na długo i jak najszybciej są to pojęcia, które do siebie nie pasują  niestety trwałe odchudzanie, bez efektu jojo wymaga czasu i nieco poświęceń. Nic się nie martw ponieważ nie musisz też stosować diety bardzo niskoenergetycznej i monotonnej. Twój metabolizm jest obecnie bardzo spowolniony poprzez stosowanie diety 1000 kcal, podczas gdy powinna być na poziomie około 1800 kcal (na czas odchudzania). Badania wykazały, że osoba 20 letnia stosująca nadmiernie rygorystyczną dietę po tygodniu takiego odchudzania ma metabolizm osoby 70 letniej. W tym wypadku musisz się postarać, aby ten metabolizm przyspieszyć – poprzez ćwiczenia (minimum 3 razy w tygodniu po około 40 minut), picie odpowiedniej ilości wody (około 1,5-2 l na dzień) i regularnych posiłków połączonych z odpowiednią kalorycznością. Co jeść dowiesz się z artykułów w dziale http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Pozdrawiam.

Spowolnienie tempa redukcji masy ciała jest procesem naturalnym wpisanym w kanon odchudzania. Podczas chudnięcia, zwłaszcza gdy na początku przyjmie się zbyt niską wartość energetyczną diety może nastąpić spowolnienie tempa metabolizmu. Po jakimś czasie organizm zaczyna również przyzwyczajać się do zmniejszonej porcji energii. Dieta o kaloryczności 1000 kcal to jednak zbyt mała podaż energii, która może skutkować niedoborami i konsekwencjami dla zdrowia. W okresie wzrastania rezygnuje się ze stosowania tak restrykcyjnych diet odchudzających. Parametry stanu odżywienia powinny ulec poprawie przy zastosowaniu zdrowej racjonalnej diety i zwiększeniu dawki ruchu. Istotną kwestią jest regularność posiłków (co około 3 godziny) oraz dobre zbilansowanie ilościowo-jakościowe diety. Polecam skorzystać w pomocy specjalisty dietetyka, który wskaże błędy w obecnej diecie i zaproponuje zmiany.