Odchudzanie i siłowania w wieku 13 lat

Witam! Mam prawie 13 lat , ważę 56,6kg i mierzę 159cm. Martwię się że mam sporą nadwagę, ponieważ mam masywne uda , okrągłą twarz, problem z dużym brzuchem oraz troszke większymi rękami. Moje koleżanki są o wiele szczuplejsze ode mnie , chociaż ważą nawet o 7 kg więcej! Staram się odchudzać robię brzuszki , ćwiczę na sprzęcie Vibro Max, lecz efektów nie widać. Czy mam odpowiednią wagę? Oraz czy w moim wieku mogę pójść na siłownię ?? Nie chodzi mi o podnoszenie sztang lecz o rowerek lub bieżnię.
ponad rok temu

Witam!
Na siatkach centylowych Twoje waga znajduje się między 75 a 90 centylem, natomiast wzrost pomiędzy 50 a 75 centylem, co oznacza że Twoje wymiary mieszczą się w granicach normy dla wieku. Musisz pamiętać, że znajdujesz się w okresie intensywnego wzrostu i Twoja sylwetka nie jest jeszcze całkowicie ukształtowana. Nie powinnaś obsesyjnie porównywać się z koleżankami, gdyż figura każdej kobiety jest inna i może diametralnie różnić się nawet przy tych samych wymiarach. Oczywiście swobodnie możesz ćwiczyć na rowerku lub bieżni. Regularne ćwiczenia z pewnością pomogę Ci wysmuklić sylwetkę i poczuć się lepiej. Dodatkowo jeśli przeszkadza Ci wystający brzuszek postaraj się zrezygnować ze słodyczy, wszelkich fast foodów i słodkich napojów. Pozdrawiam.

Witam, Twoja masa ciała jest prawidłowa. Nie odchudzaj się, ale możesz zmienić swoje nawyki żywieniowe. Na siłownie także możesz uczęszczać, ale zanim zaczniesz wykonywać jakieś ćwiczenia spytaj trenera co jest dla Ciebie wskazane. Zacznij także dbać o swoją codzienną dietę – nie jedz dużych objętości, nie przejadaj się, staraj się wybierać produkty jak najmniej przetworzone – unikaj serków i jogurtów owocowych czy smakowych (także tych light), produktów typu fast food, gotowych dań, sosów w słoiczkach czy w proszku, napojów słodzonych (zwróć uwagę czy pijesz sok 100% czy może napój/nektar do, których dodawany jest cukier).
Spróbuj jeść 4-5 małych objętościowo posiłków – 3 posiłki główne i 2 przekąski. Na przekąski jedz: owoce lub jogurt naturalny z garstką owoców lub z orzechami. Na śniadanie wybieraj np. 2-3 kromki chleba razowego z pastą jajeczną lub twarogową lub rybną lub z warzyw strączkowych lub z awokado (bez majonezu, ale za to z jogurtem 2%) z warzywami np. 1 pomidorem lub ½ papryki albo zupę mleczną – płatki owsiane z mlekiem/jogurtem 2% z garstką owoców. Na obiad standardowo kasza/ryż brązowy/ makaron pełnoziarnisty/ ziemniaki (bez tłuszczu i śmietany) z dużą ilością warzyw i dodatkiem białkowym (chudym mięsem, jajkiem, rybą lub warzywami strączkowymi). Unikaj potraw smażonych w panierce i w głębokim tłuszczu. Na kolację postaw na zupy np. krem (bez dodatku tłuszczu i śmietany, na wywarze warzywnym) lub zwykłe kanapki z chleba razowego. Posiłki nie powinny być za małe, ponieważ potrzebujesz energii do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Więcej przeczytasz w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Pamiętaj, że takie zmiany powinnaś wprowadzić na stałe. Pozdrawiam.