Odchudzanie i sport dla 13-latki

Mam 13 lat, 180cm wzrostu i 94kg. Za rok chcę ważyć max 75kg, co mam robić? Jakieś diety i ćwiczenia wystarczą? Czy mam iść do dietetyka? Lubię owoce oraz warzywa, nie lubię mięsa wieprzowego, nie lubię sportów typu bieganie ale bardzo lubię jeździć na rowerze.
13 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
W tym przypadku warto rozpocząć proces odchudzania razem ze specjalistą, który odpowiednio dobierze kaloryczność i wartość odżywczą jadłospisu oraz ustali program odchudzania i wykształci zdrowe nawyki żywieniowe, które na dalszych etapach będą mogły być realizowane samodzielnie.
W kwestii zdrowszego stylu życia, warto pamiętać o
regularności spożywania posiłków - w ten sposób metabolizm stabilizuje się, co zapobiega odkładaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej "na zapas". Warto wprowadzić 5 posiłków dziennie. Jednocześnie jednak wśród tych posiłków przeważać powinny zdrowe produkty - spośród produktów zbożowych są to przede wszystkim pełnoziarniste makarony, pieczywo i brązowy ryż. Źródłem białka w diecie powinno być chude mięso (głównie drób) i ryby. Cenne w diecie jest też mleko i produkty mleczne obfitujące w wapń, który wspomaga rozwój kości.
W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się dużo świeżych (lub gotowanych na parze) warzyw i owoców - są one bogate w witaminy i składniki mineralne, a także zawierają dużo błonnika, który wspomaga pracę jelit i daje uczucie sytości.
Unikać należy natomiast kalorycznych przekąsek, dań typu fast food, słodyczy i słodzonych napojów.
Cennym elementem jest również regularna aktywność fizyczna - nie powinna być ona na początku zbyt intensywna. Zalecane jest, aby zwiększać ją stopniowo. Może być realizowana w dowolny sposób - w tym również jak najbardziej poprzez jazdę na rowerze.

Witam, Twoja masa ciała jest za wysoka, dlatego powinnaś zacząć prawidłowo się odżywiać. Pomyśl nad wizytą u dietetyka, porozmawiaj z rodzicami o tym pomyśle oraz o tym, jak wspólnie zmienić nawyki żywieniowe, nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale też dla zachowania zdrowia – ponieważ otyłość zwiększa ryzyko wielu innych chorób np. cukrzycy typu II czy nadciśnienia tętniczego. Nie stosuj jednak żadnych restrykcyjnych diet odchudzających, ponieważ doprowadzą tylko do efektu jojo oraz Twojej niechęci do dalszej próby utraty masy ciała. Warto zapoznać się również z artykułem http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe Pamiętaj również o zwiększeniu codziennej aktywności fizycznej.
Pozdrawiam.