Odchudzanie i zbilansowana dieta bez efektu jojo

mam 23 lata,58kg,160cm wzrostu.W ciagu dwóch lat utyłam 6kg i od pół roku nie moge zrzuć tej wagi,a w niej czułam się najlepiej.Kiedys było mi latwo się kontrolowac,natomiast teraz tak nie jest.Gdy schudnę,jedząc racjonalnie 1400kcal,5 posiłków, zbilansowane i wlaczam aktywnosc fiz.takie odchudzanie najdluzej trwało 3 tygodnie wtedy schudlam 3kg- super.Tyle,że póżniej przez tydzień jem dwa razy wiecej i waga wraca i tak w kólko.Nie wiem co robić,aby temu przeciwdziałać. proszę o pomoc

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Proponowałabym na stałe zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze. Codzienny jadłospis przy umiarkowanej aktywności fizycznej może wynosić ok 1800 kcal, pod warunkiem, że będzie składał się wyłącznie ze zdrowych produktów spożywczych. Dzięki temu uniknie się uczucia napadów głodu po zastosowaniu diety o obniżonej energetyczności. Dobrze byłoby również zaplanować takie dania , które będą smaczne i atrakcyjne wizualnie. Zmiana sposobu żywienia powinna być przyjemnością a nie przykrą restrykcją. W tym celu można skonsultować się z dietetykiem, lub też poszukać przepisów na dietetyczne dania i wybrać spośród nich te najbardziej preferowane. Dzięki temu nie będzie konieczne wracanie do dawnych nawyków.

Utrata wagi jest procesem długotrwałym i wiąże się ze zmianą sposobu odżywiania już na stałe, a nie na okres dochodzenia do swojej optymalnej masy ciała. Należy tak go dopasować do swoich potrzeb i przyzwyczajeń, aby stosując zasady, o których Pani pisała, móc go stosować już zawsze. Być może stosuje Pani dietę zbyt restrykcyjną, zbyt skomplikowaną lub nie odpowiadającą Pani preferencjom kulinarnym. Proponuję przyjrzeć się uważnie diecie, którą Pani stosuje, zmodyfikować ją pod siebie i trochę sobie "odpuścić". Lepiej schudnąć mniej, ale trzymać wdrożoną dietę i utrzymać nową wagę.