Hormony a zachowanie

Witam serdecznie,

prawidłowo najlepiej obliczyć kaloryczność diety po zważeniu się na analizatorze składu ciała, nie wspomnę już o wywiadzie żywieniowym, ponieważ nie same kalorie decydują o zrzuceniu zbędnych kilogramów. Ważna jest proporcja :węglowodanów, białek, tłuszczów i sporo innych ważnych czynników wpływających na bilans diety. Pomijając te wskaźniki, biorąc pod uwagę wagę, wzrost oraz ćwiczenia proponuję zacząć przynajmniej od 1400 kcal. Zawsze lepiej wyjść od wyższej wartości, a później w razie potrzeby obniżać kaloryczność. Biorąc pod uwagę zalecenia książkowe te 16 kg jest możliwe, ale różnie to w praktyce wychodzi.Najlepiej nie spieszyć się, proszę pamiętać, że odchudzanie to proces, a więc jak sama nazwa wskazuje potrzebna jest cierpliwość i czas, bo to trwa, ale za to efekty są długotrwałe i bez efektu jo-jo.Jeżeli niedoczynność tarczycy jest pod kontrolą i wyniki badań są prawidłowe nie powinno być problemów.
Natomiast muszę doda, że diety drastyczne, "głodowe" spowalniają pracę tarczycy.

pozdrawiam
Agnieszka Pierwoła

0

Witam serdecznie,
dobrze zbilansowana dieta i treningi, o których Pani wspomina to świetny początek zmiany nawyków i drogi do wymarzonej sylwetki. Niestety jednak dieta 1200 kcal to zdecydowanie za mało. Zbyt drastyczne diety zamiast wspomagać odchudzanie mogą sprzyjać magazynowaniu tkanki tłuszczowej, obniżają przemianę materii i sprzyjają efektowi jojo. Oczywiście kalorie to nie wszystko. Bardzo ważna jest także m.in. regularność posiłków, odpowiednie spożycie płynów i właściwy rozkład składników mineralnych. Jednak żeby ustalić idealną dietę należy zebrać dokładny wywiad żywieniowo-zdrowotny (obejmujący m.in. wiedzę na temat stylu życia, stanu zdrowia, aktualne nawyki i rodzaj wykonywanych ćwiczeń) i dopiero na jego podstawie ułożyć dietę o właściwej kaloryczności, która dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Racjonalne odchudzanie zakłada chudnięcie 0,5-1 kg tygodniowo, więc teoretycznie 16 kg jest opcją możliwą do osiągnięcia przy założeniu, że gubimy 1 kg/tydzień. Warto jednak pamiętać, że wszystko jest kwestią indywidualną, a równie ważne jak zrzucenie danych kilogramów jest ich utrzymanie bez efektu jojo. W związku z tym lepiej skupić się na właściwej zmianie nawyków i stylu życia, a wtedy kilogramy będą znikać same. Przy niedoczynności tarczycy może występować obniżona przemiana materii, jeśli jednak jest Pani pod opieką lekarza, a dieta będzie dobrze zbilansowana to nie powinno to Pani przeszkadzać w odchudzaniu.

Pozdrawiam
Sylwia Wychowałek
Mój Dietetyk Łódź/Łowicz
tel. 600 057 264

0

Witam,

przy niedoczynności tarczycy potrzebna jest indywidualna dieta. Nie powinna Pani bowiem spożywać niektórych produktów hamujących wchłanianie jodu. Obawiam się że dieta 1200kca bedzie zbyt niskokaloryczna.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana to układam indywidualne jadłospisy. Jest to możliwe po osobistej konsultacji - pacjentów przyjmuję w Warszawie lub jeżeli nie ma Pani możliwości dojazdu to przez internet.
Proszę się zastanowić czy nie warto zająć się problemem profesjonalnie.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty