Odchudzanie nastolatki - wskazane czy nie?

Mam 13 lat i jestem dziewczyną. Ważę 45 kg i mam 158 cm wzrostu. Jestem bardzo niezadowolona ze swojego ciała. Uważam, że mam lekkie fałdy na brzuchu i grube nogi. Chciałabym szybko schudnąć i ważyć 39 kg, ewentualnie 40 kg. Bardzo proszę o szybką pomoc!

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

W oparciu o siatki centylowe można stwierdzić, iż zarówno masa ciała jak i wzrost są prawidłowe w stosunku do podanego wieku. Występuje lekka dysproporcja pomiędzy wzrostem, a masą ciała. Nie powinna ona jednak budzić powodu do niepokoju. Ze względu na fakt prawidłowej masy ciała odchudzanie nie jest potrzebne. W trakcie rozwoju organizmu potrzebna jest zbilansowana dieta bogata we wszystkie niezbędne składniki. Brak akceptacji własnego ciała może być spowodowany zaburzeniami odżywiania. Warto po rozmowie z rodzicami skonsultować się z lekarzem.