Odchudzanie po chemioterapii oraz w okresie menopauzy

Jak schudnąc po chemioterapii oraz w okresie menopauzy Witam serdecznie mam 41 lat 163 cm wzrost 71 kg waga czuje sie otyła w okresie choroby nowotworowej(rak piersi)przytyłam 11 kg,od stycznia 2014 r nie miesiaczkuje,ginekolog powiedzial ze zaczał sie okres menopauzy niestety nie moge zazywac zadnych leków hormonalnych,jedyny lek to po operacjii usuniecia piersi Tamoxifen,bardzo prosze o pomoc,jaka dietę zastosowac,jakie ćwiczenia?pozdrawiam
KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Zanim zaczniesz odchudzanie

Nadejście wiosny i zbliżające się lato stają się motywacją wielu osób do zrzucania nadprogramowych kilogramów. Baszar El-Helou z Pracowni dietetycznej WANILIA, opowiada o tym, jakie kroki należy podjąć, by odchudzanie nie wyrządziło naszemu organizmowi negatywnych symptomów.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa
82 poziom zaufania

Witam, proszę zastosować dietę redukcyjną z profilaktyką nawrotu choroby nowotworowej ( bogatą w antyoksydanty). Kaloryczność i tempo chudnięcia może Pani ustalić podczas wizyty w gabinecie dietetycznym, ćwiczenia też dobierze dietetyk. Przypominam, że jednym z elementów profilaktyki nawrotu choroby nowotworowej jest normalizacja wagi ciała. Pozdrawiam serdecznie

0
Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław
57 poziom zaufania

Po ciężkiej chorobie organizm może byc wyczerpany i należy go odżywić. Polecam Pani gęstą odżywczo dietę, opartą na najzdrowszych produktach, jakimi są warzywa, mięso, podroby, jaja, ryby, tłusty nabiał i zdrowe tłuszcze jak masło i oliwa. Proszę spróbować wyeliminować przetworzone jedzenie, produkty zbożowe i cukier, a waga powinna spaść. Przez 2 tygodnie może być trudno, ale gwarantuję efekty bez liczenia kalorii. Jest Pani jeszcze młodą osobą i jeżeli chodzi o ćwiczenia, proszę wybrać cokolwiek niezbyt forsownego, nawet długie w miarę energiczne spacery, byle regularnie. Przede wszystkim jednak dieta.

0

Witam serdecznie,

W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.

Jeżeli chodzi o ćwiczenia fizyczne to stanowią one 30% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Ważne aby aktywność była systematyczna i sprawiała Pani przyjemność. Najlepiej ćwiczyć od 3do 5 razy w tygodniu. Może Pani skorzystać z pomocy trenera fitness, siłowni lub ćwiczyć w domu. W Internecie znajdzie Pani bardzo wiele zestawów treningowych. Musi Pani dostosować je do własnych możliwości. Powinna Pani zwracać uwagę na prawidłową technikę ćwiczeń aby nie obciążać stawów czy odcinka krzyżowo-lędźwiowego. Osobiście mogę polecić zestawy: Mel B, FitnessBlender, Odchudzanie bez kitów, Be Fit Woman, Fitappy, XHitDaily, Tiffany Rothe. Przy ćwiczeniach powinna być również zachowana odpowiednia dieta.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty