Odchudzanie po ponownym przybraniu na wadze

Dzień Dobry, Mam 158 cm wzrostu i ważyłam 60kg. W sierpniu 2014 r. przeszłam operację, schudłam po niej 10 kg (oczywiście nie od razu). Przez kolejne miesiące powróciłam do starych nawyków i przytyłam 4kg. Chciałabym zrzucić te 4 kg i od miesiąca próbuje schudnąć. Obecnie spożywam 1200-1500 kcal dziennie, nie mam dużo ruchu, ale codziennie staram się ćwiczyć 40-60 min. Moja waga skacze od 1,5 tyg. między 53/54kg. Jednego dnia potrafię być 1kg cięższa lub chudsza. Czy to normalne?

Witam Panią,

Wahania wagi to naturalna rzecz. Nie tyje i nie chudnie Pani na tkance tłuszczowej a jest to związane z ilością zatrzymanej wody w organizmie. Zależy też od tego ile zjemy i wypijemy w ciągu dnia.
Mam nadzieję że Pani dieta jest pełnowartościowa i dobrze zbilansowana ponieważ tylko takie odchudzanie przynosi długotrwałe efekty i chroni przed efektem jo-jo.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi na maila swój przykładowy dzień - co Pani zjada, jakie porcje, jak często są posiłki, ile czasu po przebudzeniu zjada Pani śniadania a ile czasu przed snem kolację itp. Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy żywieniowe.
kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Obserwowane zmiany na wadze są zupełnie naturalne - wynikają z poziomu nawdonienia organizmu. U kobiet dodatkowo zmiany masy związane są z wahaniami poziomu hormonów w cyklu miesięcznym. Dlatego skuteczność diety oceniamy ważąc się nie częściej niż 1 raz w tygodniu, najlepiej o zbliżonej porze. Jeżeli w odstępie 2 kolejnych tygodni masa jest niższa możemy uznać, że dieta jest skuteczna. Jednocześnie proszę zwrócić uwagę na to, że dieta na poziomie 1200 kcal jest dla Pani zapewne zbyt restrykcyjna i znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia efektu jojo. Radziłabym nie obniżać kaloryczności bardziej niż do 1500 kcal (efekty może nie będą tak szybkie, ale powinny być trwałe).