Odchudzanie po urodzeniu dziecka przy karmieniu piersią

witam mam 23 lata i ważę 79 kg mam 165 roku temu urodziłam dziecko jeszcze karmie chciała bym ważyć 55 kg nie wiem co mam zrobić nie chce leków a ni kosztownych wizyt chce wiedzieć co mogę zrobić

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
W tym przypadku doradzałabym stopniowe wprowadzanie regularnej aktywności fizycznej. W kwestii diety zdecydowanie niewskazane jest ograniczenie podaży kalorii, z uwagi na karmienie piersią (organizm wydatkuje więcej energii i wykazuje większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze)
Zalecałabym natomiast wprowadzić zdrowy tryb odżywiania.
Unikać słodyczy i słonych przekąsek typu chipsy i paluszki oraz napojów dosładzanych.
W zakresie produktów spożywczych należałoby swój wybór ukierunkować na zdrowe produkty - chude mięso i ryby, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce, produkty mleczne - jogurty, kefiry, maślanki, sery twarogowe.
Ważna jest również regularność - 5 posiłków dziennie w równomiernych odstępach czasowych.

Dzień dobry, Przede wszystkim gratuluję maleństwa. Teraz najważniejsze jest to, aby Pani dieta była pełnowartościowa i dostarczała niezbędnych składników odżywczych zarówno dziecku jak i Pani. Dlatego nie ma mowy o stosowaniu diet niskokalorycznych i odchudzaniu się w ten sposób. Waga sprzed ciąży często wraca bez zbędnego wysiłku, jeśli tylko dieta nie jest bogata w słodycze i tłuste produkty. Jednym słowem zdrowa, zbilansowana dieta, karmienie piersią plus odpowiednio częsta aktywność fizyczna przyniosą pożądany efekt. Każdy organizm jest inny i jednym zajmuje to więcej czasu innym mniej. Rok czasu to dość długi okres, po którym waga powinna już wrócić do normy. Oznacza to, że prawdopodobnie popełnia Pani błędy żywieniowe. Warto pamiętać o jego odpowiednim nawodnieniu, ponieważ paradoksalnie podczas gdy nasz organizm jest odwodniony zwiększa się tendencja do zatrzymywania wody w naszym ciele, co znacznie pogarsza wygląd skóry i zwiększa kilogramy na wadze. Dodatkowo woda przyspiesza metabolizm i oczyszcza nasz organizm z „toksyn”. Codziennie należy pić około 1,5-2 l wody/herbaty owocowej/zielonej/białej). Smak czystej wody można wzbogacić sokiem z cytryny i kilkoma listkami świeżej mięty. Należy unikać słodyczy i słonych czy tłustych przekąsek oraz gotowych dań. Powinna Pani jeść regularnie – co około 3 godziny, 5 posiłków dziennie. Z dzieckiem może być się trudno zorganizować, dlatego nigdy nie należy czekać, aż dopadnie Panią tzw. wilczy głód i zawsze mieć koła awaryjne w postaci owoców świeżych i suszonych, jogurtów naturalnych, pokrojonych warzyw czy orzechów. Regularne jedzenie powoli pobudzić do pracy metabolizm, a organizm szybciej będzie spalał tkankę tłuszczową. Dodatkowo dziecku nie zabraknie wartościowego pokarmu. Proszę również poczytać o diecie kobiet karmiących http://portal.abczdrowie.pl/dieta-karmiacej-mamy i regularnie ćwiczyć, a przynajmniej codziennie spacerować. Pozdrawiam i życzę powodzenia.