Odchudzanie podczas ciąży

Jestem w 7 miesiącu ciąży i strasznie przytylam, mimo że jem lekkie rzeczy i dużo się ruszam. Przed ciążą ważyłam około 44 kg przy zwroście 168. Jak miesiąc temu się ważyłam, to już było 56 kg. Teraz pewnie jest jeszcze więcej i z tego powodu jestem załamana i boję się zważyć. Co powinnam zrobić by schudnąć i żeby dzidziusiowi nie zaszkodzić ?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Powinna Pani odłożyć odchudzanie na po ciąży. Absolutnie nie wolno stosować żadnych suplementów diety, nadmiernego wysiłku fizycznego i diet. 12 kg to jest nic, przy tak niskiej wyjściowej wadze. Organizm jest tak zaprogramowany, że na czas ciąży gromadzi zapasy, ponieważ nie było ich przed ciążą, a są one niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Próby odchudzania mogą się zakończyć przedwczesnym rozwiązaniem lub powikłaniami dla płodu. Waga płodu, łożyska, wód płodowych i powiększonego mięśnia macicy stanowią znakomitą większość tych 12 kg na plusie.