Odchudzanie podczas leczenia czerniaka złośliwego

witam mam ogromna prosbe,chcialabym zrzucic sporokg.Choruje na czerniaka złosliwego od 2012 roku,jestem pacjentem onkologicznym w DCO we Wrocławiu-wcześniejszy lek to Wemurafenib3lata i 4m-ce,od sierpnia nowy lek Pembrolizumab którego skutki uboczne to niedoczynność tarczycy i nadciśnienie tętn icze.Proszę o pomoc gdyż bardzo zle się czuje z moja wagą a po drugie jest dużym obciążeniem dla nóg kolan oraz wykonywania różnych obowiązków.....prosze mi pomóc,bo wysiadam psychicznie.Z góry dziekuje.M

Dzień dobry,
Jeśli ma Pani nadwagę czy też otyłość, to zrzucenie "nadprogramowych" kilogramów jest bardzo wskazane, niezależnie od dodatkowych chorób. Otyłość nie sprzyja leczeniu żadnych dolegliwości, a może je wręcz utrudniać. Natomiast w Pani przypadku szczególnie istotne jest, by zrobić to rozsądnie i z głową, najlepiej pod kontrolą dietetyka i lekarza. Absolutnie nie wchodzą w grę głodówki i diety bardzo niskokaloryczne, należałoby postawić na regularne posiłki, zdrowe, dobrej jakości produkty, dużą ilość warzyw i wody. Są to zalecenia bardzo ogólne, bo tylko takie można przekazać nie znając szczegółów.