Odchudzanie przy astmie i kamicy nerkowej

Witam.chcialabym schudac z dużego brzucha.i nie wiem jak postepowac żeby osiągnąć cel.nadpomne ze choruje na astmę i mam kamienie w woreczku zolciowym.

Mgr Anna Czyż Dietetyk, Bydgoszcz

Witam. Najważniejsze przy redukcji tkanki tłuszczowej brzusznej jest ustabilizowanie poziomu cukru we krwi (m.in poprzez unikanie podjadania) oraz odpowiednia liczba posiłków (np. 5). Należy wspomagać się piciem wody i lubianą aktywnością fizyczną (niekoniecznie ukierunkowaną tylko na "brzuszki"). Dodatkowo przy kamicy żółciowej trzeba zachować ostrożność z tłuszczami (unikać zwierzęcych) - jeść chude produkty białkowe. Z kolei leczenie astmy może wspomóc zwiększenie spożycia warzyw i owoców oraz wzbogacenie diety w tran.