Odchudzanie przy astmie wysiłkowej

Mam 32 lata. Od dziecka choruję na astmę alergiczną i wysiłkową. Leki biorę dwa razy dziennie, dodatkowo doraźnie. W ciągu ostatnich trzech lat znacznie przytyłam, co bardzo mi przeszkadza i dodatkowo obciąża, np. podczas wchodzenia po schodach. Moja dieta nie uległa zmianie, natomiast nie panuję nad przyrostem wagi. Zgubienie choćby kilograma graniczy z cudem. Nie wiem jak sobie z tym poradzić. Jestem zrozpaczona. Myślałam o specyfikach dostępnych w aptekach, ale kolejna garść pigułek mnie przeraża. Proszę o pomoc.

Witam!

Nie ma leku na otyłość, który skutecznie, raz na zawsze, bez wyrzeczeń i działań niepożądanych likwidowałby problem. Najważniejsza w leczeniu otyłości jest zmiana stylu życia, a więc odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Odpowiednio leczona astma nie jest przeciwwskazaniem do wysiłku, a wręcz zalecana jest aktywność.

Warto wybrać się do lekarza, który na podstawie wywiadu, badania fizykalnego oraz badań dodatkowych oceni występowanie ewentualnych innych przyczyn przyrostu masy ciała. Jednak są to niezwykle rzadkie przypadki i najprawdopodobniej jedynym wyjściem będzie zmiana stylu życia. Lekarz powinien udzielić Pani informacji odnośnie miejsc, w których uzyskać można fachowe porady. Jednym z nich jest Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie.

Pozdrawiam