Odchudzanie przy chorobie Hashimoto

Dobry wieczór wszystkim, szukam kogoś kto będzie potrafił mi pomóc. Mam 18 lat i jestem dziewczyną. Mam 170 cm wzrostu i zawsze ważyłam tak ok 65 kg, nie byłam więc może szczególnie szczupła ale w normie. Jakiś miesiąc temu postanowiłam schudnąć, codziennie biegam i ćwiczę, nie jem słodyczy (dużo mnie to kosztuje, ale potrafię się zmobilizować)ani żadnych fastfoodów, białego chleba ani niczego takiego, staram się zachować racjonalne odstępy między posiłkami i ogólnie jem lżejsze potrawy. Zawsze miałam tak, że wystarczyło że 3 dni nie jadłam słodyczy czy kolacji i udało mi się zrzucić 1-2 kg, dlatego teraz bardzo się zdenerwowałam, gdyż waga pokazuje mi 70 kg. Przez miesiąc chyba przytyłam 3 kg. Nie mam pojęcia, dlaczego, naprawdę się nie objadam, a do tego zaczęłam uprawiać sport, nie wyczynowo, ale stosownie do mojego organizmu. Od trzech lat choruję na chorobę tarczycy - hasimoto - ale tak jak lekarz mi zalecił, badam poziom TSH we krwi i mam go w normie. Biorę lekarstwo - Euthyrox N50, to chyba miało zahamować tę chorobę mojej tarczycy. Czy może ktoś mi powiedzieć, co zrobić? Dlaczego tak tyję? Jak to zatrzymać? Nie chcę jeszcze mocniej przytyć i tak jestem już stanowczo za gruba. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Witam,

Przede wszystkim zastanów się, co naprawdę w tej chwili jest problemem. Czy rzeczywiście ostatnio przytyłaś, czy nagle zapragnęłaś osiągnąć figurę modelki? Może za bardzo skupiasz się na odchudzaniu. Pamiętaj, że nie ma sensu zbyt częste ważenie się, gdyż zmiany gospodarki wodnej - zawartości wody w organizmie-chociażby w różnych fazach cyklu menstruacyjnego mogą powodować chwilowe różnice wagi, niezwiązane z zawartością tłuszczu w organizmie.

Kiedy ostatnio badałaś hormony tarczycy? W niedoczynności tarczycy może dochodzić do przyrostu masy ciała w wyniku spowolnienia metabolizmu oraz tzw.obrzęku śluzowatego.

Jednak Ty przyjmujesz substytucje hormonalną, więc to nie powinno mieć miejsca, chyba, że dawka jest zbyt mała.

W celu wyjaśnienia wszystkich tych wątpliwości powinnaś zgłosić się do lekarza, który zapewne zleci oznczenie hormonów tarczycy, TSH oraz oceni, czy powinnaś sie odchudzać. Jeśli tak to napewno doradzi jak zrobić to efektywnie i bezpiecznie.

Pozdrawiam serdecznie

Witam serdecznie.

Przy chorobie jaką jest Hashimoto bardzo istotna jest odpowiednia dieta, która może nie jest łatwa, ale za to możliwa do zrealizowania. Wystarczy wyeliminować laktozę, gluten oraz warzywa psiankowate, a efekt będzie zdumiewający. W razie pytań zachęcam do kontaktu.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl